Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Rozpoczęła się Maslenica, czyli prawosławne ostatki

0
Podziel się:

W Rosji rozpoczęła się w poniedziałek
Maslenica, czyli prawosławne ostatki. Przez cały tydzień - jak
każe tradycja - Rosjanie będą się weselić, bawić i objadać blinami.

W Rosji rozpoczęła się w poniedziałek Maslenica, czyli prawosławne ostatki. Przez cały tydzień - jak każe tradycja - Rosjanie będą się weselić, bawić i objadać blinami.

W tym roku początek Maslenicy zbiegł się z obchodami Dnia Obrońców Ojczyzny (dawny Dzień Armii Radzieckiej), był więc dniem wolnym od pracy.

Centra miast zamieniły się w miejsca zabaw i wypoczynku. Organizowane są koncerty, dyskoteki, festyny, kiermasze i konkursy. Wszędzie królują bliny, czyli rosyjskie naleśniki.

Korzenie Maslenicy według niektórych przekazów sięgają czasów pogańskich. Było to radosne święto, mające przegnać zimę i przywitać wiosnę.

Tradycja przyrządzania blinów wzięła się od ich podobieństwa do gorącego słońca. Dlatego też naleśniki je się przez cały tydzień, a podaje niemal ze wszystkim - kawiorem, rybą, śmietaną, twarogiem, grzybami, makiem, konfiturami albo miodem. Ponieważ jest to także przygotowanie do Wielkiego Postu, nie należy już spożywać mięsa.

W Moskwie obchody Maslenicy - jak co roku - mają charakter ogólnomiejskiego święta. Ostatkowe imprezy odbywają się w kilkunastu punktach stolicy. Miejcem głównych zabaw jest Wasiliewski Spusk, przed murami Kremla. Od poniedziałku do niedzieli czynne będzie tam karnawałowe miasteczko.

Ostatnim akcentem Maslenicy, w niedzielę 1 marca, będzie tradycyjny korowód karnawałowy i rytuał uśmiercania zimy, czyli palenie wielkiej słomianej kukły.

Władze Moskwy zapowiadają, że niedzielny korowód, który przejdzie przez centrum miasta, nie będzie ustępować karnawałowi w Rio de Janeiro czy festiwalowi piwnemu Oktoberfest w Monachium. Wezmą w nim udział przedstawiciele 10 najlepszych kultur karnawałowych świata, m.in. Brazylii, Włoch i Jamajki.

Dla prawosławnych chrześcijan tydzień ten, znany jako "syrnaja spłosznaja siedmica" (cały tydzień serowy) - to okres przygotowań do Wielkiego Postu. Cerkiew przestrzega wiernych przed niepohamowanymi zabawami, zachęca do refleksji, pokuty i wybaczania win.

Jerzy Malczyk(PAP)

mal/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)