Notowania

rosja
24.04.2009 09:47

Rosja: Rozpoczęła się wizyta Borusewicza w Petersburgu

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął w piątek trzydniową wizytę w Petersburgu. W planach marszałka są rozmowy z przedstawicielami rosyjskich władz, ale przede wszystkim spotkania z Polakami w ramach obchodzonego po raz ósmy Dnia Polonii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął w piątek trzydniową wizytę w Petersburgu. W planach marszałka są rozmowy z przedstawicielami rosyjskich władz, ale przede wszystkim spotkania z Polakami w ramach obchodzonego po raz ósmy Dnia Polonii.

Borusewicz wraz z delegacją polskich parlamentarzystów oraz grupą działaczy polonijnych będzie rozmawiał m.in. z przedstawicielami władz Petersburga oraz kierownictwa Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu.

Marszałek powiedział przed wyjazdem dziennikarzom, że poprzez tę wizytę chce dowartościować naszych rodaków za ich wkład w propagowanie polskości i zapewnić, że "władze polskie o nich pamiętają".

"Myślę, że obchody Dnia Polonii będą dla nich możliwością do prezentacji i pokazania swojego istnienia w Petersburgu, który jest ważnym ośrodkiem kulturowym w Rosji" - ocenił marszałek.

W ocenie Borusewicza, znamiennym wydarzeniem jest fakt organizacji Dnia Polonii właśnie w Petersburgu, gdyż pokazuje to, że "nie tylko mamy tam Polonię, ale też stosunki polsko-rosyjskie sformalizowały się i choć nie są bezproblemowe, to są normalne".

Drugiego dnia wizyty z okazji organizowanego w Petersburgu Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą marszałek będzie uczestniczył w licznych spotkaniach z przedstawicielami Polonii.

Program obejmuje m.in. spotkanie z prezesami organizacji polonijnych, wręczenie odznaczenia państwowego Albinie Jegorowej - przewodniczącej organizacji polonijnej "Polonia" w Archangielsku w piętnastą rocznicę jej utworzenia, oraz wręczenie Kart Polaka. Przewidziany jest także koncert Anny Marii Jopek.

Marszałek Borusewicz złoży wieńce na grobach polskich i rosyjskich ofiar stalinizmu na Cmentarzu Lewaszowskim znajdującym się na przedmieściach Petersburga.

Dzień Polonii to święto ustanowione w 2001 roku przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; obchodzone jest 2 maja.

Najliczniejsza grupa emigracji polskiej i osób polskiego pochodzenia żyje w Stanach Zjednoczonych. Inne duże skupiska Polonii to: Brazylia, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Litwa, Białoruś i Ukraina.

Jak tłumaczył Borusewicz, nieco wcześniejsze tegoroczne obchody wynikają z faktu, że w dniach 1-9 maja w Petersburgu jest długi weekend. "Robimy to nieco wcześniej, żeby to święto Polonii było udane i aby nie trafić w próżnię urlopową" - powiedział.

W niedzielę przed południem marszałek będzie uczestniczył w poświęceniu i otwarciu biblioteki polskiej przy kościele św. Stanisława w Petersburgu. Po południu wróci do Warszawy. (PAP)

Andrzej Gajcy (PAP)

agy/ mw/ ap/ jbr/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz