Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
12.07.2010 13:39

Rosja: Sąd: organizatorzy wystawy podżegali do nienawiści

# kary grzywny dla Samodurowa i Jerofiejewa #

Podziel się
Dodaj komentarz

# kary grzywny dla Samodurowa i Jerofiejewa #

12.07. Moskwa (PAP/AFP) - Organizatorzy wystawy z 2007 roku dotyczącej symboliki religijnej zostali w poniedziałek uznani przez sąd w Moskwie za winnych podżegania do nienawiści i skazani na grzywny o łącznej wartości 350 tys. rubli (około 36 tys. złotych).

Proces Jurij Samodurowa, ówczesnego dyrektora Muzeum Andrieja Sacharowa w Moskwie, oraz kuratora wystawy Andrieja Jerofiejewa, był ostro krytykowany przez obrońców swobód obywatelskich.

Przewodniczący składu sędziowskiego oświadczył, że skazani "dopuścili się działań obliczonych na wzniecanie nienawiści".

Samodurowowi i Jerofiejewowi groziło do trzech lat więzienia. Samodurow będzie musiał zapłacić 200 tys. rubli, a Jerofiejew 150 tys. rubli.

Proces był wynikiem pozwu złożonego przez skrajne prawosławne ugrupowanie.

Na wystawę "Zakazana sztuka-2006", zorganizowaną przez Muzeum Andrieja Sacharowa w marcu 2007 roku, złożyły się eksponaty, których wcześniej nie pozwolono prezentować w innych muzeach w Rosji - m.in. obrazy przedstawiające Jezusa Chrystusa jako Myszkę Miki.

Samodurow twierdzi, że wystawą tą jego placówka chciała wywołać dyskusję o wolności sztuki w Rosji, a także zilustrować, jak w tym kraju interpretuje się ochronę uczuć religijnych.

"Zakazana sztuka-2006" nie była pierwszą ekspozycją, z powodu której Muzeum Andrieja Sacharowa miało poważne kłopoty. W 2003 roku epilog sądowy miała wystawa "Uwaga, religia!". Wkrótce po otwarciu została ona zdemolowana przez grupę prawosławnych.

Prokurator domagał się wtedy dla Samodurowa trzech lat zsyłki, jednak sąd rejonowy w Moskwie ograniczył się do wymierzenia mu kary grzywny. (PAP)

keb/ mw/ ap/

6600002 arch.

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz