Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Sąd utrzymał w mocy wyrok w procesie Kadyrow kontra Memoriał

0
Podziel się

Moskiewski Sąd Miejski oddalił w czwartek skargi apelacyjne stron na wyrok
sądu pierwszej instancji w procesie o zniesławienie, wytoczonym przez prezydenta Czeczenii Ramzana
Kadyrowa szefowi stowarzyszenia Memoriał Olegowi Orłowowi.

bEgNOZWt

Moskiewski Sąd Miejski oddalił w czwartek skargi apelacyjne stron na wyrok sądu pierwszej instancji w procesie o zniesławienie, wytoczonym przez prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa szefowi stowarzyszenia Memoriał Olegowi Orłowowi.

6 października 2009 roku Sąd Rejonowy w Moskwie uznał, że Orłow zniesławił Kadyrowa, obarczając go odpowiedzialnością za śmierć działaczki Memoriału Natalii Estemirowej. Nakazał mu wycofanie tych oskarżeń.

Zobowiązał też Memoriał do wypłacenia prezydentowi Czeczenii odszkodowania w wysokości 50 tys. rubli (1700 USD), a Orłowa - w wysokości 20 tys. rubli (680 USD). Kadyrow żądał 10 mln rubli (340 tys. dolarów).

bEgNOZWv

Obie strony odwołały się od tego werdyktu. Jednak Moskiewski Sąd Miejski utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji.

Estemirowa, która pracowała dla Memoriału na Północnym Kaukazie, została uprowadzona 15 lipca zeszłego roku w pobliżu swego domu w stolicy Czeczenii, Groznym. W kilka godzin później znaleziono ją zabitą w sąsiedniej Inguszetii.

Orłow oświadczył wówczas, że to Kadyrow ponosi polityczną odpowiedzialność za porwanie i śmierć Estemirowej, gdyż stworzył w rządzonej przez siebie republice atmosferę strachu.

Jerzy Malczyk (PAP)

bEgNOZWB

mal/ ro/

bEgNOZWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)