Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.01.2014 14:41

Rosja: Sformowano nową ławę przysięgłych ws. zabójstwa Politkowskiej

Moskiewski Sąd Miejski we wtorek sformował ławę przysięgłych, która będzie orzekać w procesie domniemanych zabójców Anny Politkowskiej, dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety". Sąd wyłonił 24 członków ławy - 12 podstawowych i 12 rezerwowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Moskiewski Sąd Miejski we wtorek sformował ławę przysięgłych, która będzie orzekać w procesie domniemanych zabójców Anny Politkowskiej, dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety". Sąd wyłonił 24 członków ławy - 12 podstawowych i 12 rezerwowych.

W listopadzie ubiegłego roku poprzednia ława została zdekompletowana - po rezygnacji pięciorga członków pozostało w niej 11, podczas gdy powinno być co najmniej 12. Tamta ława liczyła 16 członków - 12 podstawowych i 4 rezerwowych.

W zaistniałej sytuacji rozpoczęte w lipcu 2013 roku postępowanie sądowe będzie musiało zacząć się od nowa. We wtorek sąd zdecydował, że powtórzony proces ruszy już w środę.

Procedura formowania ławy odbyła się bez udziału mediów, obserwatorów i publiczności. Uczestniczyły w niej dzieci Politkowskiej - Wiera i Ilja, a także ich adwokat Anna Stawicka. Obecni byli również oskarżeni i ich obrońcy.

O zorganizowanie zabójstwa dziennikarki "Nowej Gaziety" Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarżył pochodzącego z Czeczenii Łom-Alego Gajtukajewa. Według Komitetu Śledczego utworzył on w tym celu grupę przestępczą, w której skład weszli - również pochodzący z Czeczenii - bracia Machmudowowie: Ibrahim, Dżabrail i Rustam, a także byli oficerowie milicji Siergiej Chadżikurbanow i Dmitrij Pawluczenkow.

Pawluczenkow, który przyznał się do winy i zobowiązał się do współpracy podczas śledztwa, zawierając stosowny układ z Prokuraturą Generalną, w grudniu 2012 roku został już skazany na 11 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Sąd uznał go za współorganizatora zbrodni. Zleceniodawców zabójstwa Politkowskiej wciąż nie wykryto. W tej sprawie prowadzone jest oddzielne dochodzenie.

Jest to już drugi proces w tej sprawie. W poprzednim, który toczył się w latach 2008-2009, oskarżonych uniewinniono na mocy werdyktu ławy przysięgłych. We wrześniu 2009 roku Sąd Najwyższy nakazał przeprowadzenie nowego śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarki.

Gajtukajew i Chadżikurbanow odbywają już kary pozbawienia wolności za inne przestępstwa. Wobec braci Machmudowów sąd nakazał zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztowania.

Anna Politkowska była też obrończynią praw człowieka i autorką książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina. Została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz