Notowania

rosja
14.12.2009 17:08

Rosja: Sondaż: Najlepsi partnerzy w WNP to Białoruś i Kazachstan

Białoruś i Kazachstan są najlepszymi partnerami Rosji wśród krajów postsowieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), a ich liderzy budzą u Rosjan największe zaufanie. Są to wyniki sondażu Ogólnorosyjskiego Ośrodka Badań Opinii Publicznej (WCIOM) ogłoszone w poniedziałek na jego stronie internetowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Białoruś i Kazachstan są najlepszymi partnerami Rosji wśród krajów postsowieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), a ich liderzy budzą u Rosjan największe zaufanie. Są to wyniki sondażu Ogólnorosyjskiego Ośrodka Badań Opinii Publicznej (WCIOM) ogłoszone w poniedziałek na jego stronie internetowej.

Na pytanie, które z państw WNP można nazwać najbardziej perspektywicznym partnerem Rosji na arenie międzynarodowej, 43 proc. ankietowanych wskazało Białoruś, 31 - Kazachstan, 9 - Armenię. Po cztery procent badanych wskazało Azerbejdżan i Ukrainę, po trzy - Kirgistan, Mołdawię, Turkmenistan i Uzbekistan. Na końcu listy znalazły się Tadżykistan (2 proc.) i Gruzja (1 proc.). 34 proc. badanych miało trudności z odpowiedzią.

Podobne wyniki dało pytanie o to, który z liderów WNP budzi największe zaufanie. Na pierwszym miejscu znalazł się prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka (33 proc. ), na drugim - rządzący Kazachstanem Nursułtan Nazarbajew (28 proc.). Na końcu listy plasują się przywódca Tadżykistanu Emomali Rachmonow (2 proc.) i Gruzin Micheil Saakaszwili (1 proc.). Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew uzyskał sześć procent, po pięć - liderzy Turkmenistanu (Kurbankuły Berdymuchammedow) i Uzbekistanu (Islam Karimow), i cztery - prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew. Trzy procent Rosjan ma zaufanie do prezydentów Armenii - Serża Sarkisjana i Ukrainy - Wiktora Juszczenki. Dwa procent zdobył pełniący obowiązki prezydenta Mołdawii Michai Ghimpu. W tym pytaniu 41 proc. ankietowanych miało trudności z odpowiedzią.

Białoruś i Kazachstan prowadzą też w odpowiedzi na pytanie o to, które z państw WNP jest najbardziej stabilne i odniosło sukces (odpowiednio - 41 i 29 proc.). Na końcu rankingu ponownie znajdują się Gruzja (3 proc.) i Tadżykistan (2 proc.). Azerbejdżan wskazało 9 procent badanych, Armenię - osiem, a Turkmenistan - sześć. Po pięć procent uznało za stabilne państwa Kirgistan, Mołdawię i Ukrainę, a cztery - Uzbekistan. 37 procent badanych miało trudności z odpowiedzią.

Na pytanie o to, które z państw WNP najlepiej radzi sobie z kryzysem finansowym, najwięcej osób wskazało Białoruś (24 proc.) i Kazachstan (14 proc.). 60 procent badanych miało trudności z odpowiedzią na to pytanie. Po trzy procent wskazało Azerbejdżan, Armenię i Turkmenistan; po dwa - Kirgistan, Mołdawię i Ukrainę. Jeden procent odpowiedzi dotyczył Gruzji, tyle samo - Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 listopada na próbie 1600 osób w 140 miejscowościach Rosji, na terenie 42 obwodów, krajów i republik. Margines błędu nie przewyższa 3,4 proc.

Wspólnota Niepodległych Państw powstała w 1991 roku. Przystąpiła do niej wówczas większość państw byłego Związku Radzieckiego. Organizacja miała złagodzić skutki rozpadu ZSRR, promując współpracę w sferze handlu, bezpieczeństwa i podróżowania na obszarze postsowieckim. Gruzja wystąpiła z WNP po wojnie z Rosją o Osetię Południową w 2008 roku.(PAP)

awl/ mc/

int. arch.

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz