Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
09.11.2012 13:43

Rosja: Specjalista od obrony przeciwrakietowej szefem Sztabu Generalnego

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Generał Walerij Gierasimow, którego prezydent Władimir Putin mianował na I wiceministra obrony i szefa Sztabu Generalnego sił zbrojnych FR, jest jednym z głównych w Rosji specjalistów od obrony przeciwrakietowej.

W maju tego roku podczas konferencji na temat obrony przeciwrakietowej, zorganizowanej w Moskwie przez Ministerstwo Obrony, Gierasimow przedstawił symulację komputerową, demonstrującą w jaki sposób elementy budowanej przez USA tarczy antyrakietowej w Europie, w tym projektowane obiekty w Polsce i Rumunii, mogą wpłynąć na siły strategiczne Rosji.

Gierasimow, który był wówczas zastępcą szefa Sztabu Generalnego, pokazał m.in. jak za sprawą rakiet przechwytujących wystrzelonych z terytorium Polski załamuje się atak jądrowy Rosji przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Generał oświadczył wtedy, że przeciwrakiety, które planuje się rozmieścić w Polsce i Rumunii w trzeciej i czwartej fazie budowy tarczy antyrakietowej, zagrożą potencjałowi strategicznych sił jądrowych Rosji, nie zapewniając Europie pełnej obrony przed hipotetycznym atakiem rakietowym z południa.

W majowej konferencji uczestniczyło około 200 polityków, dyplomatów, wojskowych i niezależnych ekspertów z ponad 50 krajów, w tym z Polski i pozostałych 27 państw NATO. Podczas tego forum ówczesny szef Sztabu Generalnego Nikołaj Makarow ostrzegł, że działania Rosji w reakcji na rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie stworzą realne zagrożenie dla krajów, na których terytorium zostaną one zainstalowane. Makarow nie wykluczył nawet prewencyjnego uderzenia w europejskie obiekty tarczy.

Kandydaturę 57-letniego Gierasimowa na szefa Sztabu Generalnego wysunął nowy minister obrony Siergiej Szojgu, zaufany człowiek Kremla i były szef resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych. Szojgu otrzymał nominację we wtorek, zastępując Anatolija Sierdiukowa, zamieszanego w skandal korupcyjny w strukturach podległych Ministerstwu Obrony.

Według rosyjskich mediów Szojgu chciał widzieć na tym stanowisku generała z doświadczeniem bojowym. Gierasimow w latach 1998-2006 - czyli również podczas drugiej wojny w Czeczenii na początku lat 2000 - zajmował różne stanowiska dowódcze w strukturach Północnokaukaskiego Okręgu Wojskowego; był m.in. szefem sztabu stacjonującej tam 58. Armii.

Ostatnio - od kwietnia tego roku - dowodził Centralnym Okręgiem Wojskowym. W latach 2007-09 był dowódcą Leningradzkiego Okręgu Wojskowego.

Gierasimow jest absolwentem Wyższej Szkoły Dowódczej Wojsk Pancernych w Kazaniu (1977), Akademii Wojsk Pancernych (1987) i Akademii Sztabu Generalnego (1997). Karierą rozpoczął od służby w Północnej Grupie Wojsk w Polsce, gdzie doszedł do stanowiska dowódcy batalionu czołgów.

Następnie służył w Nadbałtyckim Okręgu Wojskowym. Od 1993 roku dowodził 144. dywizją zmechanizowaną w Tallinie, która w 1994 roku została przeniesiona do obwodu smoleńskiego. Od 1997 roku był pierwszym zastępca dowódcy Moskiewskiego Okręgu Wojskowego.

Wiceministrami obrony Putin w piątek mianował też Arkadija Bachina, dotychczasowego dowódcę wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego, i Olega Ostapienkę, dotychczasowego dowódcę Wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jo/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz