Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
16.06.2006 19:00

Rosja: Sprawozdawca ONZ apeluje o zdecydowaną walkę z rasizmem

Sprawozdawca ONZ ds. rasizmu, dyskryminacji rasowej i ksenofobii Doudou Diene uważa, że władze rosyjskie powinny bardziej zdecydowanie walczyć z rasizmem. Mówił o tym na piątkowej konferencji prasowej w Moskwie na zakończenie swojej wizyty w Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sprawozdawca ONZ ds. rasizmu, dyskryminacji rasowej i ksenofobii Doudou Diene uważa, że władze rosyjskie powinny bardziej zdecydowanie walczyć z rasizmem. Mówił o tym na piątkowej konferencji prasowej w Moskwie na zakończenie swojej wizyty w Rosji.

O tym, że problem rasizmu w Rosji jest poważny, świadczy jego zdaniem to, że dochodzi do fizycznej przemocy i giną ludzie. Diene podkreślił też, że niektóre siły polityczne grają na ksenofobicznych nastrojach.

Sprawozdawca ONZ uważa, że wzrost rasizmu i ksenofobii jest obecnie zauważalny w całej Europie, ale władze państw europejskich w różnym stopniu przejawiają wolę walki z tym zjawiskiem.

Jak podkreślił, część władz rosyjskich uznaje wagę problemu, ale część relatywizuje go, tłumacząc problemami społeczno-gospodarczymi.

Zdaniem Diene'a w Rosji nie ma też wystarczających podstaw w prawodawstwie do walki z rasizmem i ksenofobią - brak na przykład jasnej definicji dyskryminacji rasowej.

Diene, który przebywa w Rosji od poniedziałku, powiedział, że najbardziej wstrząsnęło nim spotkanie z przedstawicielami afrykańskich i kaukaskich mniejszości etnicznych. Opowiadali oni o swoim poczuciu strachu i izolacji. Wielu mówiło, że boją się wyjść na ulicę, ale nie mogą też wyjechać, bo mieszkają w Rosji 20-30 lat i mają tu rodziny.

Był też - jak powiedział - bardzo poruszony wizytą u społeczności romskiej w rejonie Petersburga, żyjącej w straszliwych warunkach.

Dodał, że rosyjskie media przyczyniają do rozwoju negatywnych stereotypów o przedstawicielach innych narodowości, często przedstawiając Czeczenów jako bandytów, Romów - jako złodziei, a Afrykanów - jako handlarzy narkotykami.

Diene za kilka tygodni opracuje raport ze swojej wizyty w Rosji, który zostanie przedstawiony ONZ-owskiej Radzie Praw Człowieka.

Według danych rosyjskiego ośrodka informacyjno-analitycznego "Sowa", od początku roku 18 osób zginęło, a 129 zostało pobitych w Rosji w trakcie napaści na tle nienawiści rasowej. W ubiegłym roku na skutek napaści na tle rasistowskim zginęło w Rosji 31 osób, a 386 odniosło obrażenia.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz