Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Stan wyjątkowy w 7 regionach, 40 zabitych w pożarach

0
Podziel się

#
Dochodzą dane o ofiarach śmiertelnych pożarów, liczbie poszkodowanych i hospitalizowanych
#

bEiPDGjp

# Dochodzą dane o ofiarach śmiertelnych pożarów, liczbie poszkodowanych i hospitalizowanych #

02.08. Moskwa (PAP) - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wprowadził w poniedziałek stan wyjątkowy w siedmiu regionach Federacji Rosyjskiej najbardziej dotkniętych pożarami lasów. Dotąd zginęło w pożarach 40 ludzi - podało ministerstwo zdrowia i rozwoju społecznego.

Jak poinformowało radio Echo Moskwy, liczba ofiar podana przez ministerstwo to dane z godz. 16.30 czasu moskiewskiego (godz. 14.30 czasu polskiego) w poniedziałek. Według resortu zdrowia w kilkunastu regionach Rosji objętych pożarami o pomoc lekarską zwróciły się 323 osoby. W szpitalach pozostaje 48 osób - podała agencja ITAR-TASS.

bEiPDGjr

Na mocy dekretu Miedwiediewa stan wyjątkowy wprowadzono w republikach Maryjskiej i Mordwińskiej, a także w obwodach: władimirskim, woroneskim, moskiewskim, niżnonowogrodzkim i riazańskim. Prezydent skierował też wojsko do walki z żywiołem oraz zalecił władzom regionalnym włączenie ochotników do działań przeciwpożarowych.

Wcześniej na spotkaniu w Moskwie z gubernatorami regionów, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, premier Rosji Władimir Putin mówił o potrzebie zmobilizowania do walki z pożarami lasów ochotników i załóg zakładów pracy. "Ludzie i sprzęt pracują na maksymalnych obrotach. Strażakom i ratownikom trzeba stworzyć warunki do odpoczynku" - oświadczył.

Premier podkreślił, że w walce z pożarami szczególną uwagę należy skoncentrować na obronie miast, wsi i osiedli, a także obiektów infrastruktury, transportu, łączności i energetyki, jak również obiektów wojskowych. "Brakuje nam tylko tego, by w strefie tej znalazły się składy z amunicją" - zauważył.

Putin zażądał od gubernatorów przedstawienia mu imiennych wykazów pogorzelców i planów odbudowy spalonych domów. Poinformował, że rząd wydzielił na te cele 4,6 mld rubli (153 mln dolarów).

bEiPDGjx

W wyniku pożarów lasów i torfowisk w środkowej Rosji i na Powołżu tysiące ludzi straciły dach nad głową. Przyczyną pożarów są największe od 130 lat upały, które od połowy czerwca panują w europejskiej części Rosji.

Od sześciu tygodni temperatura powietrza nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza. W minionym tygodniu słupek rtęci w Moskwie i okolicach podniósł się do 38-39 stopni. Na ten tydzień synoptycy zapowiedzieli 40-41 stopni. Podobnie ma być w innych rejonach środkowej Rosji i na Powołżu.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ awl/ mc/

bEiPDGjy

6717405 int.

bEiPDGjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)