Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
28.07.2006 16:03

Rosja: Szósta rocznica otwarcia polskiego cmentarza w Katyniu

(dochodzi relacja źródła w ambasadzie RP)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi relacja źródła w ambasadzie RP)

28.7.Moskwa (PAP) - W Katyniu odbyły się w piątek uroczystości z okazji 6. rocznicy otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego. Uczestniczył w nich nowy ambasador RP w Rosji Jerzy Bahr i przedstawiciele polskiej ambasady, a także około 150 okolicznych mieszkańców.

W przemówieniu pod pomnikiem w polskiej części cmentarza ambasador Bahr podkreślił, że nie należy zapominać o historii, ale nie powinna ona dzielić - powiedziało PAP źródło w ambasadzie RP w Moskwie.

Ambasador zaznaczył też - według wspomnianego źródła - że uczestniczący w uroczystościach to najszlachetniejsi przedstawiciele narodu rosyjskiego, którzy nie bali się wziąć na siebie brzemienia pamięci za tragedię katyńską, a Polacy biorą udział w uroczystości nie po to, żeby oskarżać, tylko po to, żeby razem pamiętać i wspólnie patrzeć w przyszłość.

Przed uroczystym złożeniem wieńców w imieniu polskiej ambasady na pomnikach w polskiej i rosyjskiej części cmentarza polska delegacja spotkała się z Polonią i przedstawicielami rosyjskiej organizacji zrzeszającej ofiary Katynia. W spotkaniu tym wzięli też udział przedstawiciele władz obwodu smoleńskiego.

Uczestnicy obchodów wzięli również udział w mszy świętej odprawionej przez proboszcza parafii katolickiej w Smoleńsku i wysłuchali koncertu muzyki chóralnej.

Po uroczystościach ambasador Bahr spotkał się z gubernatorem obwodu smoleńskiego Wiktorem Masłowem. Rozmawiał o współpracy między Polską a obwodem smoleńskim, w tym gospodarczej i kulturalnej.

Jak podkreśliło źródło w ambasadzie, uroczystościom towarzyszyło spore zainteresowanie mediów lokalnych, co się wcześniej nie zdarzało. Ambasador Bahr udzielił kilku wywiadów.

Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu znajduje się około 22 km na zachód od Smoleńska, przy drodze prowadzącej do Witebska (Białoruś). W lesie, na powierzchni 1,4 ha w kilku masowych grobach, spoczywają szczątki ponad 4400 polskich oficerów i cywilów zamordowanych przez radzieckie NKWD.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz