Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
19.02.2006 09:28

Rosja: Władimir Grinin prawdopodobnie nowym ambasadorem w Polsce

19.2.Moskwa (PAP) - Nowym ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce zostanie prawdopodobnie Władimir Grinin, obecny ambasador Rosji w Finlandii - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł dyplomatycznych w Moskwie.

Podziel się
Dodaj komentarz

19.2.Moskwa (PAP) - Nowym ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce zostanie prawdopodobnie Władimir Grinin, obecny ambasador Rosji w Finlandii - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł dyplomatycznych w Moskwie.

Według tych źródeł, Moskwa oficjalnie powiadomiła już stronę polską o desygnowaniu Grinina na ambasadora w Warszawie. Miałby on przyjechać do Polski bezpośrednio z Helsinek.

Władimir Grinin ma 58 lat. W Moskwie cieszy się opinią zawodowego dyplomaty i znawcy problematyki zachodnioeuropejskiej. Ambasadorem FR w Finlandii jest od kwietnia 2003 roku. Jest absolwentem (w 1971 roku) Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) i Akademii Dyplomatycznej przy MSZ Rosji (w 1982 roku).

W służbie dyplomatycznej od 1971 roku. Pracował m.in. w ambasadach b. ZSRR i Federacji Rosyjskiej w RFN (1973-80 oraz 1990- 92) i NRD (1986-90). W stolicy b. NRD przebywał w tym samym czasie, gdy w charakterze oficera KGB w tym kraju operował obecny prezydent Rosji Władimir Putin (1985-90). W latach 1996-2000 Grinin był ambasadorem FR w Austrii.

W latach 1994-96 stał na czele IV Departamentu Europejskiego MSZ Rosji, a w latach 2000-2003 - był dyrektorem Sekretariatu Generalnego, a następnie sekretarzem generalnym MSZ FR. Ta ostatnia struktura odpowiada za koordynację współpracy MSZ z kancelarią premiera i innymi resortami.

Włada językiem niemieckim i angielskim. Żonaty. Ma córkę.

Rosja nie ma ambasadora w Warszawie od czerwca 2005 roku, kiedy to zmarł Nikołaj Afanasjewski. Również Polska - od października zeszłego roku, gdy profesor Stefan Meller został ministrem spraw zagranicznych - nie ma ambasadora w Moskwie.

Kierujący obecnie rosyjską placówką dyplomatyczną w Warszawie charge d'affaires Władimir Siedych ujawnił w zeszłym tygodniu, że proces wyznaczania nowego ambasadora już się rozpoczął. "To zajmie jakiś czas, jest uzależnione m.in. od tego, jak szybko polska strona udzieli agrement (zgody)" - zauważył Sedych 10 lutego na konferencji prasowej w Warszawie.

Jerzy Malczyk (PAP)

hb/ bno/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz