Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja wzywa Koreę Płn. do starań o wznowienie rozmów sześciostronnych

0
Podziel się:

Rosja wezwała w czwartek Koreę Płn. do zwiększenia wysiłków w celu
wznowienia rozmów sześciostronnych w sprawie programu nuklearnego Pjongjangu - poinformowało
rosyjskie MSZ, z którego przedstawicielami spotkał się wiceszef dyplomacji Korei Płn. Kim Kie Gwan.

Rosja wezwała w czwartek Koreę Płn. do zwiększenia wysiłków w celu wznowienia rozmów sześciostronnych w sprawie programu nuklearnego Pjongjangu - poinformowało rosyjskie MSZ, z którego przedstawicielami spotkał się wiceszef dyplomacji Korei Płn. Kim Kie Gwan.

Rozmawiał on w Moskwie z wiceministrami spraw zagranicznych Władimirem Titowem i Igorem Morgułowem.

"Strona rosyjska podkreśliła konieczność wspólnych działań w celu osłabienia napięć i stworzenia warunków do jak najszybszego wznowienia rozmów sześciostronnych, na zasadach uzgodnionych we wspólnym oświadczeniu z 19 września 2005 roku" - głosi komunikat MSZ Rosji.

Źródła dyplomatyczne powiedziały agencji Interfax, że rozmowy z północnokoreańskim wiceministrem trwały pięć godzin i były "bardzo konkretne".

19 września 2005 roku Korea Płn. zgodziła się zawiesić prace nad uzyskaniem broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa i pomoc gospodarczą. Później jednak wycofała się z tej deklaracji; w 2009 roku prowadzone przez sześć państw (Chiny, Japonia, obie Koree, Rosja i USA) negocjacje znalazły się w impasie. Obecnie Pjongjang utrzymuje, że nigdy nie wyrzeknie się swego programu nuklearnego.

W 2006 i 2009 roku Korea Płn. przeprowadziła dwie próby nuklearne, które nie tylko osłabiły jej pozycję negocjacyjną, ale także pogorszyły relacje z jedynym sojusznikiem - Chinami.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło ostatnio w następstwie przeprowadzonego w lutym bieżącego roku trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu.

W odpowiedzi Korea Płn. ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku, ani żadnych innych porozumień odprężeniowych z Koreą Płd. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na USA.

W czerwcu władze Korei Płn. wystąpiły z propozycją przeprowadzenia z USA bezpośrednich rozmów na tematy bezpieczeństwa i polityki nuklearnej. Waszyngton oświadczył, że jest otwarty na rozmowy, zastrzegając, że oczekuje czynów: zastosowania się Pjongjangu do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i ostatecznej zgody na denuklearyzację. (PAP)

awl/ ap/

14141868 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)