Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Zabójstwo prawosławnego duchownego, który bronił Pussy Riot

0
Podziel się:

75-letni prawosławny duchowny, który apelował o uwolnienie członkiń
grupy Pussy Riot skazanych za antyputinowską modlitwę w cerkwi, został zabity w Pskowie (północny
zachód Rosji) - poinformowała we wtorek lokalna policja.

75-letni prawosławny duchowny, który apelował o uwolnienie członkiń grupy Pussy Riot skazanych za antyputinowską modlitwę w cerkwi, został zabity w Pskowie (północny zachód Rosji) - poinformowała we wtorek lokalna policja.

Ciało ojca Pawła Adielgiejma z ranami od noża znaleziono w poniedziałek wieczorem. Według śledczych duchownego zabił niezrównoważony psychicznie młody człowiek, którego Adielgiejm gościł u siebie przez trzy dni.

Człowiek ten, urodzony w r. 1986, trafił do szpitala z ranami, które zadał sobie sam nożem po zabójstwie prawosławnego księdza.

Policja, jak pisze AFP, nie łączy śmierci duchownego z jego postawą. Pawieł Adielgiejm, który doświadczył na własnej skórze gułagu (w ZSRR obóz pracy przymusowej), znany był też jako krytyk Patriarchatu. W roku 2008 z rozporządzenia metropolity pskowskiego i wielkołuckiego Euzebiusza Pawieł Adielgiejm został pozbawiony urzędu proboszcza. Sam duchowny opowiadał, że jego konflikt z metropolitą trwał wiele lat.

"Ostatni wolny duchowny Moskiewskiego Patriarchatu został zabity" - napisał protodiakon Andriej Kurajew, jeden z najbardziej znanych prawosławnych blogerów.

Zabity duchowny był jednym z niewielu przedstawicieli Cerkwi wśród sygnatariuszy listu skierowanego w połowie r. 2012 do zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej metropolity Cyryla. W liście apelowano, by ten zwrócił się do władz Rosji z prośbą o ułaskawienie członkiń grupy Pussy Riot.

"Nie chcemy usprawiedliwiać tej akcji, lecz apelujemy jedynie o okazanie mądrości i miłosierdzia" - pisano w liście do Cyryla.

W lutym 2012 roku w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, grupa Pussy Riot wykonała utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Wkrótce po tej kontrowersyjnej akcji trzy spośród pięciu artystek zostały aresztowane, a następnie skazane na dwa lata pozbawienia wolności w kolonii karnej; jednej z nich zawieszono wykonanie kary.(PAP)

mmp/ mc/

14331657 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)