Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja zezwoliła na pierwsze od wojny z Gruzją loty z Tbilisi

0
Podziel się

TASS ) - Rosja po raz pierwszy od wojny z Gruzją wydała
gruzińskiej kompanii lotniczej Georgian Airways zezwolenie na bezpośrednie loty czarterowe do
rosyjskich miast z Tbilisi 29 i 30 grudnia - poinformowało w poniedziałek rosyjskie Ministerstwo
Transportu.

bEgTOZUB

TASS ) - Rosja po raz pierwszy od wojny z Gruzją wydała gruzińskiej kompanii lotniczej Georgian Airways zezwolenie na bezpośrednie loty czarterowe do rosyjskich miast z Tbilisi 29 i 30 grudnia - poinformowało w poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Transportu.

"Moskwa zezwoliła liniom Georgian Airways na loty czarterowe 29 i 30 grudnia. Zezwolenie dotyczy lotów między Moskwą a Tbilisi i Petersburgiem a Tbilisi" - powiedział rzecznik ministerstwa Timur Chikmatow.

Linie gruzińskie wystąpiły w ubiegłym tygodniu do władz rosyjskich o uchylenie zakazu lotów.

bEgTOZUD

Bezpośrednie loty między Rosją a Gruzją zostały zawieszone po kilkudniowej wojnie rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu roku 2008 o kontrolę nad separatystyczną republiką na terenie Gruzji - Osetią Południową.

Pozwolenie na loty jest, jak pisze agencja AFP, nowym sygnałem pewnej odwilży w stosunkach między Rosją a Gruzją po porozumieniu z 24 grudnia o przywróceniu przejścia granicznego Wierchnij Łars-Kazbegi, zamkniętego trzy lata temu. Według wstępnych informacji przejście ma zostać otwarte w marcu 2010 roku.

Stosunki gruzińsko-rosyjskie bardzo się pogorszyły w chwili dojścia do władzy w Gruzji w roku 2004 proamerykańskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego, zagorzałego zwolennika członkostwa poradzieckiej Gruzji w NATO.

Wrogość osiągnęła apogeum w sierpniu roku 2008, gdy rosyjskie siły weszły do Gruzji w odpowiedzi na próbę przejęcia przez Tbilisi kontroli nad Osetią Południową.

bEgTOZUJ

Moskwa wycofała się z terenu Gruzji właściwej, lecz pozostała w Osetii Południowej i w drugim separatystycznym regionie gruzińskim - Abchazji. Moskwa uznała ich niepodległość, a w ślad za nią zrobiły to Nikaragua, Wenezuela i Nauru - najmniejsza republika świata, położona na wyspie o tej samej nazwie w Oceanii.(PAP)

mmp/ mc/

5385736 5385719 5385552

bEgTOZVe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)