Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosjanie oficjalnie zażądali wydania Zakajewa

0
Podziel się

Rosyjska prokuratura generalna zaznacza, że jest on oskarżony o ciężkie przestępstwa.

Rosjanie oficjalnie zażądali wydania Zakajewa
(PAP/EPA)
bEhvqnGZ

Rosyjska prokuratura generalna zaznacza, że jest on oskarżony o ciężkie przestępstwa. W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek polskiej prokuratury o tymczasowe aresztowanie premiera emigracyjnego rządu Czeczenii. On sam w niedzielę wieczorem wyjechał do Londynu. Jednak prawdopodobne jest, że we wtorek wróci i będzie czekał na decyzję polskiego wymiary sprawiedliwości.

- _ Prokuratura generalna Federacji Rosyjskiej wystosowała w poniedziałek do odpowiednich organów Polski wniosek o wydanie Rosji jej obywatela Ahmeda Zakajewa _ - podała agencja ITAR-TASS.

_ - Większość z czynów inkryminowanych Zakajewowi jest zaliczana do przestępstw ciężkich i bardzo ciężkich, głównie o charakterze kryminalnym, których nie można uzasadnić żadnymi względami politycznymi _ - głosi oświadczenie zamieszczone na stronie internetowej prokuratury.

bEhvqnHb

Prokuratura podkreśla, że czyny, o które jest oskarżany Zakajew, _ są zakazane i przez moralność, i przez prawo, w tym - międzynarodowe _, w szczególności przez konwencję z 1979 roku o walce z braniem zakładników.

Rosyjska prokuratura generalna przypominała, że zarówno Polska, jak i Rosja są zobowiązane do przestrzegania konwencji europejskiej z 1977 roku o zwalczaniu terroryzmu.

Podkreślono, iż _ we wniosku o ekstradycję zagwarantowano, że w przypadku wydania Zakajewa Rosja zapewni mu warunki traktowania i przetrzymywania zgodne ze standardami międzynarodowymi _.

[

bEhvqnHh

Ahmed Zakajew uniknął aresztu i opuszcza Polskę ]( http://news.money.pl/artykul/ahmed;zakajew;uniknal;aresztu;i;opuszcza;polske,135,0,678279.html )

_ Prokuratura generalna Federacji Rosyjskiej wychodzi z założenia, że kwestia wyboru sankcji prewencyjnej zapewniającej obecność Zakajewa w Polsce w czasie procesu o ekstradycję i sprawa jego wydania Rosji będą rozstrzygane tak, jak powinno to się dziać w państwie prawa, czyli tylko na płaszczyźnie prawnej, a nie politycznej, z należytym respektowaniem przez Polskę jej zobowiązań międzynarodowych _ - napisano w oświadczeniu.

Rzeczniczka warszawskiej prokuratury powiedziała, że do prokuratury nie wpłynął jeszcze wniosek Rosji o ekstradycję Zakajewa - co będzie oznaczało formalne rozpoczęcie postępowania ekstradycyjnego.

bEhvqnHi

Ahmed Zakajew, poszukiwany przez Rosję międzynarodowym listem gończym w związku z zarzutami o terroryzm, przybył do Polski w ubiegłym tygodniu na Światowy Kongres Narodu Czeczeńskiego.

W piątek Zakajew został zatrzymany przez polską policję i przewieziony do warszawskiej prokuratury. Prokuratura wniosła do sądu o 40-dniowy areszt. Sąd odmówił aresztu, uznając, że byłoby to niezgodne z polskim prawem, bo Zakajew dostał azyl w Wielkiej Brytanii.

Polski i Rosji nie łączy dwustronna umowa o ekstradycji. Podstawą procedury jest europejska konwencja o ekstradycji z 1957 r., którą podpisały oba państwa. O dopuszczalności ekstradycji orzeka sąd. Jeśli nie zgodzi się na ekstradycję, to ta decyzja będzie ostateczna. Jeśli się zgodzi, ostateczną decyzję podejmie minister sprawiedliwości.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t110967.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/moskwa;liczyla;na;to;ze;polska;wyda;zakajewa,230,0,677862.html) Moskwa liczyła na to, że Polska wyda Zakajewa Rosyjskie media o decyzji polskiego sądu w sprawie Zakajewa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t110957.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czeczenski;przywodca;zatrzymany;przez;polska;policje,21,0,677141.html) Czeczeński przywódca zatrzymany przez polską policję Ahmed Zakajew został zatrzymany w Warszawie. Dziś sam chciał zgłosić się do prokuratury.
bEhvqnHC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)