Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosjanie przekazali kolejne akta w sprawie Katynia

0
Podziel się

Prokuratura generalna Rosji przekazała 20 tomów kopii akt.

Rosjanie przekazali kolejne akta w sprawie Katynia
(Ency/public domain)
bDAMdiKZ

*Prokuratura generalna Rosji przekazała 20 kolejnych tomów kopii akt śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Stało się to w ramach realizacji polskiego wniosku o pomoc prawną. *

Dokumenty zostały przekazane przez szefa zarządu międzynarodowej współpracy prawnej Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej Saaka Karapetiana na ręce radcy-ministra ambasady RP w Moskwie Piotra Marciniaka.

Wśród przekazanych kopii dokumentów są m.in. wykazy jeńców, rozporządzenia o skierowaniu ich do obozów oraz protokoły przesłuchań. Karapetian powiedział, że w tomach są też m.in. historie chorób, akty zgonu, akty pochówku, akty wydania ciał, ekspertyzy sądowo-medyczne.

bDAMdiLb

Zastępca prokuratora generalnego Rosji Aleksandr Zwiagincew powiedział, że Rosja chce jak najszybciej zakończyć prace związane z odtajnieniem akt w sprawie Katynia i za miesiąc planuje przekazać Polsce kolejne dokumenty.

Umarzając śledztwo strona rosyjska utajniła 116 ze 183 tomów akt.

_ - W maju przekazaliśmy 67 tomów, dzisiaj - 20 _ - powiedział Zwiagincew. Dodał, że w przyszłym miesiącu strona rosyjska prawdopodobnie przekaże Polsce podobną liczbę tomów dokumentów.

Zwiagincew zaznaczył, że sam - jak mówił - _ intensywnie zajmuje się _ sprawą, że jest ponaglany przez prokuratora generalnego Jurija Czajkę, a także że sprawą interesują się i prezydent, i premier Rosji.

bDAMdiLh

8 maja prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał w Moskwie, wówczas pełniącemu obowiązki prezydenta RP, Bronisławowi Komorowskiemu 67 tomów kopii akt śledztwa, które w latach 1990-2004 prowadziła w sprawie zbrodni katyńskiej Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej.

bDAMdiLC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)