Notowania

rosjanie
08.12.2008 19:55

Rosjanie żegnają się ze zmarłym patriarchą Aleksym II

(w pogrzebie weźmie udział prawosławny arcybiskup łódzki i poznański Szymon)

Podziel się
Dodaj komentarz

(w pogrzebie weźmie udział prawosławny arcybiskup łódzki i poznański Szymon)

8.12.Moskwa (PAP) - Tysiące Rosjan, nie bacząc na przenikliwy chłód i deszcz, stały w poniedziałek przez cały dzień w kilkukilometrowej kolejce do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, gdzie od soboty wystawiona jest trumna z ciałem zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Aleksego II.

Hołd zmarłemu w piątek patriarsze Moskwy i Wszechrusi oddało już ponad 50 tys. osób.

Dostęp do trumny z ciałem Aleksego II będzie otwarty do wtorku, do godz. 8.00 czasu moskiewskiego (6.00 czasu polskiego), kiedy to rozpoczną się uroczystości pogrzebowe.

W poniedziałek wieczorem Parastas, czyli nabożeństwo wstawiennicze za zmarłego, w Soborze Chrystusa Zbawiciela koncelebrowali członkowie Świętego Synodu i inni hierarchowie rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. W liturgii wzięło udział ok. 5 tys. wiernych.

Natomiast rano nabożeństwo za spokój duszy Aleksego II odprawił tam patriarcha-katolikos całej Gruzji Eliasz II.

Wieczorem - po raz pierwszy od 15 lat - do Moskwy przyleciał patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, nieformalny zwierzchnik całego prawosławia. To on we wtorek o 11.00 (9.00) - wraz ze zwierzchnikami innych Kościołów prawosławnych - będzie koncelebrował nabożeństwo nad trumną.

Wśród koncelebrujących znajdzie się też przedstawiciel Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, arcybiskup łódzki i poznański Szymon.

Nabożeństwo nad trumną poprzedzi - o godz. 8.00 (6.00) - Boska Liturgia, której przewodzić będzie metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl. To jego w sobotę Święty Synod wybrał na strażnika patriarszego tronu, tj. tymczasowego zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

Oczekuje się, że w nabożeństwie tym uczestniczyć będą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin.

Pogrzeb odbędzie się o 13.00 (11.00) w Bogojawleńskim Soborze Katedralnym. Świątynię tę jako miejsce swojego pochówku wskazał sam Aleksy II.

W uroczystościach pogrzebowych patriarchy wezmą udział także przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich i wspólnot wyznaniowych.

Kościół katolicki reprezentować będą dwaj wysocy urzędnicy Kurii Rzymskiej - kardynałowie Walter Kasper i Roger Etchegaray. Ten pierwszy, niemiecki duchowny, stoi na czele Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan. Z kolei Etchegaray, francuski duchowny, jest honorowym przewodniczącym Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" (Sprawiedliwość i Pokój), którą wcześniej przez wiele lat kierował.

Episkopat Polski podczas uroczystości będzie reprezentował kardynał Józef Glemp, prymas Polski.

Udział w pogrzebie Aleksego II zapowiedzieli m.in. prezydenci Białorusi, Mołdawii i Serbii - Alaksandr Łukaszenka, Vladimir Voronin i Boris Tadić, oraz wiceprezydent Bułgarii Angel Marin. Z Ukrainy przyjedzie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Raisa Bohatyriewa.

Prezydent Miedwiediew zalecił wszystkim placówkom kulturalnym, a także stacjom telewizyjnym i radiowym odwołanie w dniu pogrzebu zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej wszelkich imprez oraz programów rozrywkowych.

Nakazał też rządowi Rosji i władzom Moskwy udzielenie Patriarchatowi Moskiewskiemu pomocy w organizacji uroczystości pogrzebowych Aleksego II, a stacjom telewizyjnym i radiowym - zapewnienie relacji.

Władze Moskwy ze swej strony poleciły wyłączyć we wtorek iluminację noworoczno-świąteczną w całej stolicy.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

Tagi: rosjanie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz