Notowania

wiadomości
14.05.2013 17:11

Rosomaki powróciły z Afganistanu

Kilkadziesiąt kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, które służyły polskim żołnierzom w Afganistanie, powróciło do kraju - poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Kilkadziesiąt kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, które służyły polskim żołnierzom w Afganistanie, powróciło do kraju - poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. *

Jak podał zastępca rzecznika prasowego DOSZ mjr Marek Pietrzak, pojazdy wypłynęły z portu Salalah w Omanie na początku kwietnia i w drodze do Gdyni przebyły 6500 mil morskich. Do Polski samochodowiec "Asian Breeze", na którego pokładzie transportowano sprzęt, dotarł na początku maja.

To pierwszy morski transport sprzętu wycofywanego z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie i jak do tej pory największe przegrupowanie sprzętu wracającego do kraju.

Przed transportem wozy zostały specjalnie przygotowane, począwszy od dokładnego mycia poprzez demontaż uzbrojenia i systemów łączności, po dezynfekcję.

Transport Rosomaków do Polski odbywał się na podstawie umowy między MON i Departamentem Obrony USA, a przedsięwzięcie koordynowało Centrum Wsparcia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

W Dowództwie, któremu podlegają siły wydzielone do operacji zagranicznych, prace nad powrotnym transportem sprzętu w związku z planowanym zakończeniem misji trwały od blisko roku. Przedsięwzięcie podzielono na trzy etapy. Największa partia sprzętu powróci do kraju między lipcem b.roku a kwietniem 2014.

Zgodnie z założeniami nie cały sprzęt PKW wróci do kraju - przywiezione zostanie uzbrojenie oraz nowoczesne wyposażenie ważne z punktu widzenia obronności - łącznie ok. 65 proc. wyposażenia kontyngentu. Przewidziano, że część sprzętu zużyje się na miejscu. Sprzęt wyeksploatowany, którego transport i remonty byłyby nieopłacalne, zostanie zutylizowany na miejscu w Afganistanie. Do utylizacji na miejscu zakwalifikowano ok. jednej piątej wyposażenia.

Część mienia - ok. 14 proc. wyposażenia PKW - zostanie przekazana organizacjom charytatywnym i władzom lokalnym w Afganistanie - będzie to sprzęt kwaterunkowy, kulturalno - oświatowy, sportowy, łącznie ok. 750 ton i wartości ok. 11 mln zł.

Transportery, które wróciły do kraju, trafią teraz do batalionu remontowego, gdzie przejdą przegląd i obsługę. Następnie zostaną przekazane użytkownikom.

Zgodnie z decyzją NATO misja ISAF, w ramach której służą polscy żołnierze w Afganistanie, zakończy się w 2014 roku.(PAP)

brw/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz