Notowania

Rosyjski samolot zwiadowczy nad Polską

W ramach międzynarodowego traktatu o otwartych przestworzach nad północno-wschodnią Polską lata rosyjski samolot zwiadowczy - informuje polski resort obrony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cavin/CC/flickr)

*W ramach międzynarodowego traktatu o otwartych przestworzach nad północno-wschodnią Polską lata rosyjski samolot zwiadowczy - informuje polski resort obrony. W tym roku zaplanowano jeszcze jeden taki lot. Z kolei Polacy regularnie latają nad Rosją.*

Jak podała we wtorek za ministerstwem obrony w Moskwie agencja ITAR-TASS, grupa rosyjskich inspektorów rozpoczęła lot obserwacyjny nad terytorium Polski w samolocie zwiadowczym An-30B. _ Lot, który zakończy się 20 maja, zostanie przeprowadzony na wcześnie ustalonej trasie, która wyniesie 1400 km _ - powiedziano rosyjskim w resorcie obrony.

Według informacji polskiego ministerstwa obrony, lot odbywać się będzie nad północno-wschodnią Polską. MON podaje także, że w tym roku nad naszym krajem odbędzie się jeszcze jeden lot Rosjan.

_ - Na pokładzie rosyjskiego samolotu specjaliści z Rosji i Polski będą wspólnie dokonywać kontroli przestrzegania założeń i uzgodnień w dziedzinie stosowania środków technicznych obserwacji _ - poinformowali Rosjanie, dodając, że w roku 2011 to dziewiąty lot obserwacyjny, którego dokonują inspektorzy rosyjscy nad terytorium państw, które zawarły traktat. Przypomniano, że w tym samym czasie grupa fińskich inspektorów dokonuje lotu zwiadowczego nad terytorium Rosji.

Jak poinformował polski MON, na pokładzie będzie znajdować się osiem osób z Polski. Ich zadaniem będzie nadzorowanie przestrzegania traktatu o otwartych przestworzach.

Według informacji ministerstwa obrony w ramach realizacji postanowień traktatu Polacy latali dotychczas nad Ukrainą, Rosją i Białorusią. Nasze loty nad tymi państwami odbywają się co roku. Polscy piloci dotychczas latali na wypożyczonym od Ukrainy samolocie An-30B.

Natomiast nad Polską loty operacyjne przeprowadzili dotychczas tylko Rosjanie i Ukraińcy, a loty szkolne - piloci z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Układ o otwartych przestworzach, który zezwala państwom-stronom na wzajemną lotniczą obserwację swoich terytoriów, zawarto w Helsinkach 24 marca 1992 roku. Wszedł w życie w roku 2002. Podpisali go członkowie NATO oraz kraje Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polska.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podrzucili;nam;tablice;rosyjska;prowokacja,243,0,829939.html) Podrzucili nam tablicę. Rosyjska prowokacja? Na terenie byłego obozu jenieckiego w Wielkopolsce nieznani sprawcy umieścili tablicę z rosyjskim napisem obwiniającym Polaków o zamordowanie 8 tys. sowieckich jeńców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t18664.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szczyt;polski;rosji;i;niemiec;coraz;blizej,153,0,820377.html) Szczyt Polski, Rosji i Niemiec coraz bliżej 5 maja ministrowie spraw zagranicznych spotkają się w Kaliningradzie.
Tagi: stosunki polsko-rosyjskie, rosja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz