Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozdano nagrody 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych

0
Podziel się

Anna Januszewska z Teatru Współczesnego w Szczecinie i Krzysztof Globisz z
Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zdobyli główne nagrody zakończonych
w sobotę w Kaliszu 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych (KST).

bEhGmjTV

Anna Januszewska z Teatru Współczesnego w Szczecinie i Krzysztof Globisz z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zdobyli główne nagrody zakończonych w sobotę w Kaliszu 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych (KST).

Januszewska zdobyła najwyższe uznanie jury za rolę Meredith w spektaklu "Getsemani" w reżyserii Anny Augustynowicz. Globisz otrzymał główną nagrodę za role Bohdana Chmielnickiego i Andrzeja Kmicica w "Trylogii" w reżyserii Jana Klaty.

Jury przyznało także cztery nagrody aktorskie i trzy wyróżnienia aktorskie. Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza, ufundowaną przez ZASP, otrzymała Danuta Szaflarska za rolę osowiałej staruszki na wózku inwalidzkim w przedstawieniu "Między nami dobrze jest" pióra Doroty Masłowskiej, w reżyserii Grzegorza Jarzyny z Teatru Rozmaitości (TR) w Warszawie. Głośny spektakl TR rozpoczął tegoroczne Kaliskie Spotkania Teatralne.

bEhGmjTX

Na scenie miejscowego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego i w kilku innych miejscach kaliszanie zobaczyli jedenaście przedstawień konkursowych, pięć pozakonkursowych i szereg imprez towarzyszących. Na festiwalowych scenach wystąpiło ponad stu aktorów.

Poza konkursem zaprezentowano dwa monodramy: "Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda" Leszka Kołakowskiego w wykonaniu Jerzego Treli oraz "Smycz" w reżyserii Natalii Korczakowskiej i w wykonaniu Bartosza Porczyka. Kaliszanie zobaczyli też przedstawienie Teatru Muzycznego "Capitol" we Wrocławiu z Justyną Szafran pt. "Rzecze Budda Chinaski" oraz spektakl dla dzieci Teatru Lalki i Aktora w Opolu zatytułowany "O mniejszych braciszkach św. Franciszka" Marty Guśniowskiej, w reżyserii Petera Nosaleka.

Kaliskim Spotkaniom Teatralnym towarzyszyły m.in. wieczorne "Rozmowy w Malarni", które pomyślano jako spotkania z aktorami i twórcami prezentowanych każdego dnia przedstawień, wystawa fotografii Janusza Gajosa, ekspozycja plenerowa "50 x KST" przed kaliskim Ratuszem oraz wystawa poświęcona twórcy KST Tadeuszowi Kubalskiemu i jego żonie aktorce Kai Starzyckiej. Odbyła się także konferencja naukowa "Aktor-reżyser. Aktorskie koncepty roli" oraz promocja książki prezentującej dokumentację Roku Grotowskiego w Kaliszu.

W jury 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych zasiadali Agnieszka Celeda, Mirosław Baka, Mirosław Bork, Remigiusz Brzyk i Łukasz Drewniak.

bEhGmjUd

KST są najstarszym organizowanym bez przerwy festiwalem teatralnym w Polsce. Jest jedynym, który w centrum uwagi stawia aktorów, ich kreacje sceniczne, technikę pracy i styl wypowiedzi artystycznej - powiedział dyrektor kaliskiej sceny Igor Michalski.

Festiwal odbywał się pod patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.(PAP)

zak/ jm/

bEhGmjUy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)