Notowania

wiadomości
15.02.2011 16:02

Rozdano "Złote Blachy" za walkę z piractwem

Koalicja Antypiracka przyznała we wtorek "Złote Blachy" wyróżniającym się skuteczną walką z piractwem jednostkom policji. W tym roku uhonorowano Komendy Wojewódzkie Policji w Lublinie i Katowicach oraz Komendę Miejską w Koszalinie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Koalicja Antypiracka przyznała we wtorek "Złote Blachy" wyróżniającym się skuteczną walką z piractwem jednostkom policji. W tym roku uhonorowano Komendy Wojewódzkie Policji w Lublinie i Katowicach oraz Komendę Miejską w Koszalinie.

Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie została nagrodzona za działania przeciwko osobom naruszającym prawa autorskie do utworów audiowizualnych w internecie oraz wprowadzającym do obrotu produkty naruszające prawa do znaków towarowych. Lubelska policja podjęła działania m.in. przeciwko organizatorom portalu "filmowisko.net", który służył do wymiany nielegalnych plików filmowych.

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach została uhonorowana za przerwanie działalności jednego z filarów "grupy warezowej" działającej na terenie całej Europy. Policjancie zajęli znajdujące się na terenie Politechniki Gliwickiej serwery, na których zwielokrotniano, a następnie udostępniano nielegalne pliki.

"Jak twierdzi belgijska policja, serwery warezowe (warez to serwer, na którym znajduje się nielegalne oprogramowanie - PAP) na Politechnice Gliwickiej były jednymi z największych na świecie. Osobami odpowiedzialnymi za tę nielegalną działalność byli absolwenci uczelni, ale zanim będzie można mówić o wyrokach należy dokładnie zbadać, co na tych serwerach się znajduje" - powiedział PAP podinspektor Artur Kubiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Komenda Miejska w Koszalinie została nagrodzona za całoroczną działalność w zakresie przeciwdziałania piractwu. Koszalińscy policjanci zostali docenieni m.in. za działania operacyjne, które pozwoliły dotrzeć do firm, wykorzystujących oprogramowania wbrew warunkom licencji.

"Kiedy dostajemy z prokuratury zezwolenie na wejście do takiej firmy, pracownicy czasami próbują jeszcze przy nas kasować nielegalne programy, a szefowie zrzucają winę na pracowników, twierdząc, że o niczym nie wiedzieli" - powiedział PAP aspirant Adam Pluta z Komendy Miejskiej w Koszalinie.

"Złote blachy" przyznawane są corocznie jednostkom policji. Nagrody przyznaje Koalicja Antypiracka, w skład której wchodzą: Business Software Alliance (BSA), Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) oraz Związek Producentów Audio Video (ZPAV).

"Piractwo komputerowe w Polsce szacowane jest na poziomie 54 proc., to oznacza, że ponad połowa oprogramowania, z których korzystają Polacy, jest nielegalna. Jeśli porównamy to ze średnią Unii Europejskiej, która wynosi 35 proc., to dzieli nas przepaść" - powiedział PAP koordynator i rzecznik BSA w Polsce Bartłomiej Witucki.

Na uroczystości "Złotych Blach" obecni byli również przedstawiciele show-biznesu, piosenkarz Krzysztof K.A.S.A. Kasowski oraz prezenterka Agnieszka Popielewicz, którzy zgodnie podkreślali, jak ważna dla artystów jest walka z kradzieżą intelektualną.(PAP Life)

azu/ dki/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz