Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozenek: podwyższanie wieku emerytalnego jest koniecznością

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź rzecznika klubu RP Andrzeja Rozenka
#

# dochodzi wypowiedź rzecznika klubu RP Andrzeja Rozenka #

06.02. Warszawa (PAP) - Podwyższanie wieku emerytalnego jest koniecznością, ale propozycja PO jest w obecnej formie trudna do przyjęcia, bo nie chroni osób, które nie mogą pracować do 67. roku życia - uważa rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek.

Prezydent zaprosił na środę szefów klubów parlamentarnych, by poznać stanowiska poszczególnych partii w sprawie przyszłości systemu emerytalnego w Polsce. Według wiceszefa Ruchu Artura Dębskiego ugrupowanie na spotkaniu reprezentować będzie jego szef Janusz Palikot.

Rozenek, pytany o stanowisko, jakie ugrupowanie zaprezentuje na spotkaniu, powiedział: "Ruch Palikota uważa, że wydłużenie wieku emerytalnego jest niestety koniecznością. Natomiast w tej postaci, w jakiej proponuje to PO, będzie to trudne do przyjęcia".

Argumentował, że rządowa propozycja podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia nie zabezpiecza osób, które nie będą mogły pracować do tego czasu. "Nie chodzi tylko o kobiety, o czym mówi PSL, ale chodzi też o różne zawody, takie wymagające żelaznego zdrowia - jak przysłowiowy kierowca tira" - mówił.

Polityk podkreślał jednocześnie, że samo podwyższanie wieku emerytalnego jest konieczne. "Wszystkie kraje UE podwyższają wiek emerytalny, ale trzeba to zrobić tak, by osłonić tych najbardziej poszkodowanych, których to może dotknąć" - zaznaczył.

Rozenek podkreślił, że przedstawiciel Ruchu na spotkaniu z prezydentem przede wszystkim podziękuje Komorowskiemu za to, że zaangażował się w dyskusję nt. systemu emerytalnego. "To świadczy, że leży mu na sercu dobro Polaków i że czuje, jak ważna to jest reforma" - ocenił.

Po drugie - jak mówił - Ruch będzie chciał "uwrażliwić" prezydenta na problemy związane z wydłużeniem wieku emerytalnego, na sytuację osób, które na tym stracą.

Wcześniej wiceprezes Ruchu Palikota Artur Dębski ocenił w rozmowie z PAP, że "przy obecnym stanie medycyny i formie społeczeństwa wiek 67 lat to stanowczo za długo". Pytany, czy w takim razie Ruch będzie przeciwny rządowym propozycjom podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia, odparł: "Generalnie tak".

Jednak - jak zastrzegł - "to nie jest tak, że nie można negocjować pewnych rzeczy". "Może nie 67, może 62, a może jakieś inne rozwiązania" - mówił poseł.

Według Dębskiego to dobrze, że prezydent zdecydował się zorganizować spotkanie ws. systemu emerytalnego. "Uważam, że w obecnej sytuacji przy kolejnych kompromitacjach ekipy rządzącej prezydent powinien trochę sprawy w swoje ręce wziąć" - stwierdził.

Donald Tusk zapowiedział w expose stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (od 2013 roku) docelowo do 67. roku życia. Zgodnie z tą koncepcją co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc, co oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet w roku 2040. (PAP)

sdd/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)