Notowania

kraków
06.10.2010 20:32

Rozpoczął się Grechuta Festival Kraków 2010

Wernisaż wystawy obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza, w piwnicach krakowskiego Hotelu Pod Różą, zainaugurował w środę trzecią edycję festiwalu poświęconego twórczości i osobie Marka Grechuty - "Grechuta Festival Kraków 2010".

Podziel się
Dodaj komentarz

Wernisaż wystawy obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza, w piwnicach krakowskiego Hotelu Pod Różą, zainaugurował w środę trzecią edycję festiwalu poświęconego twórczości i osobie Marka Grechuty - "Grechuta Festival Kraków 2010".

Na wystawie zaprezentowano 17 barwnych prac wykonanych przez kompozytora i współzałożyciela zespołu Anawa w technice żel-artu.

Wiodącym wydarzeniem festiwalu jest każdego roku finał konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty. Występy 18 solistów i zespołów zakwalifikowanych do finału konkursu odbędą się w czwartek. W jury, któremu przewodniczy Jan Kanty Pawluśkiewicz zasiadają: Danuta Grechutowa, Janusz Bielecki, Paweł Piątek, Jerzy Armata, Wacław Krupiński i Piotr Poraj-Poleski.

Konkursy co roku cieszą się dużą popularnością startujących - w 2008 r. zgłosiło się ponad 50, a przed rokiem prawie 70 wykonawców. W tym roku o zakwalifikowanie do finału zabiegało prawie 40 młodych artystów. Według rzecznika prasowego festiwalu, Jakuba Barana, spadek liczby zgłoszeń świadczy prawdopodobnie o tym, że poziom konkursu rośnie, a startujący oceniają eliminacje jako coraz trudniejsze i nie wszyscy decydują się na udział.

W trzecim dniu krakowskiego festiwalu zaplanowano koncert tegorocznych laureatów. W drugiej jego części wystąpią z recitalami zwycięzcy poprzednich konkursów - zespół Dzień Dobry (2008) i Karolina Leszko (2009). Gościem specjalnym koncertu będzie Zespół Anawa w składzie z ostatnich dziesięciu lat działalności.

Sobotnie wydarzenia - odbywające się pod hasłem "Ku pamięci" - dedykowane są patronowi festiwalu. Rozpocznie je msza św. w kościele Mariackim w intencji Marka Grechuty, po której - w południe - z wieży bazyliki hejnalista zagra melodię piosenki "Ocalić od zapomnienia". Tradycyjnie odbędzie się też spotkanie rodziny i przyjaciół artysty przy jego grobie w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego.

Nowością na krakowskim festiwalu będzie, zaplanowana na sobotni wieczór, I Krakowska Gala Kabaretowa z udziałem siedmiu wykonawców, wśród nich Kabaretu Anawa w jego oryginalnym składzie, z którym w 1967 r. rozpoczynał karierę Marek Grechuta. Na zakończenie festiwalu - w niedzielę - odbędzie się koncert finałowy z udziałem gwiazd, które zaśpiewają piosenki Marka Grechuty w autorskich aranżacjach oraz własne utwory. Wystąpią: Czesław Śpiewa, Mezo, Patrycja Markowska i Zakopower.

Podczas finału festiwalu zaplanowano projekcje archiwaliów telewizyjnych związanych z osobą Marka Grechuty oraz pokazy zdjęć z rodzinnego archiwum.

Organizatorem Grechuta Festival Kraków 2010 jest Fundacja Bielecki Art na mocy umowy zawartej z Danutą Grechutową.(PAP)

czo/ ls/ bk/

Tagi: kraków, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz