Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozpoczął się III Międzynarodowy Kongres Chopinologiczny

0
Podziel się:

Ponad 100 naukowców z całego świata bierze udział w III Międzynarodowym
Kongresie Chopinologicznym, który we czwartek rozpoczął się na Uniwersytecie Warszawskim. Temat
pięciodniowej imprezy to "Idee-inspiracje-odziaływania".

Ponad 100 naukowców z całego świata bierze udział w III Międzynarodowym Kongresie Chopinologicznym, który we czwartek rozpoczął się na Uniwersytecie Warszawskim. Temat pięciodniowej imprezy to "Idee-inspiracje-odziaływania".

Kongres, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest elementem obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

"III Międzynarodowy Kongres Chopinologiczny obejmować będzie szerokie spectrum tematyczne, zagadnienia koncentrować się mają jednak przede wszystkim wokół idei jakie stały się inspiracją dzieł Chopina, interpretacji tych dzieł, a także ich oddziaływania na muzykę innych kompozytorów oraz na inne formy wypowiedzi artystycznych i działalności intelektualnej" - zapowiedziała w czwartek Irena Poniatowska, przewodnicząca Rady Naukowej kongresu.

Podczas pierwszej sesji plenarnej prof. Zofia Helman opowiadała o jednym z ważniejszych przedsięwzięć Roku Chopinowskiego - pierwszej od 55 lat pełnej edycji korespondencji Chopina. "Przez pół wieku nasza wiedza o Chopinie bardzo się wzbogaciła, odnaleziono znaczną liczbę autografów listów Chopina i do Chopina, częściowo znanych, opublikowanych i uznanych za zaginione, częściowo nowych i nieznanych. Nowe wydanie uaktualnia i porządkuje więc dotychczasową wiedzę o Chopinie" - powiedziała Zofia Helman, która obok Hanny Wróblewskiej-Straus i Zbigniewa Skowrona, jest redaktorką nowego wydania listów Chopina.

Sesje kongresu odbywają się w trzech blokach tematycznych - pierwszy z nich dotyczy życia Chopina, drugi - interpretacji jego muzyki, a trzeci - promieniowania sztuki Chopina, jej wpływu na innych kompozytorów. Zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia w dziedzinie badań nad korespondencją Chopina, nad pierwodrukami jego dzieł i nad tradycją Bachowską, którą Chopin pielęgnował. Zakończeniem Kongresu będzie panel "Chopin we współczesnej kulturze".

To już trzeci Międzynarodowy Kongres Chopinologiczny, który odbywa się w Warszawie. Pierwszy zorganizowany został w 1960 roku pod egidą Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Drugi, zorganizowany w 1999 roku przez stowarzyszenie "Polska Akademia Chopinowska", odbył się pod hasłem: "Chopin i jego świat w kontekście kultury".

Sesje kongresowe odbywać się będą od czwartku do poniedziałku w budynku Starej Biblioteki UW. (PAP)

aszw/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)