Notowania

festiwal
14.11.2010 19:13

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do 17. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (Śląskie). Do największej tego typu imprezy w Polsce w ubiegłym roku zgłosiło się ponad 1,6 tys. wykonawców, czyli łącznie ponad 20 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do 17. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (Śląskie). Do największej tego typu imprezy w Polsce w ubiegłym roku zgłosiło się ponad 1,6 tys. wykonawców, czyli łącznie ponad 20 tys. osób.

Jak przekazali PAP przedstawiciele biura organizacyjnego festiwalu, termin przyjmowania zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu upłynie 26 listopada. Przesłuchania eliminacyjne, czyli pierwszy etap festiwalu, będą prowadzone w grudniu w 33 ośrodkach w całej Polsce oraz w Równem na Ukrainie.

Do drugiego etapu wejdą najlepsi uczestnicy eliminacji. Przesłuchania finałowe odbędą się od 6 do 8 stycznia w Będzinie. Koncert galowy i ogłoszenie wyników zaplanowano na niedzielę 9 stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w będzińskiej dzielnicy Syberka. Zwycięzca zdobędzie Grand Prix.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów. Dolna granica wieku wynosi siedem lat. W festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone.

Uczestnicy będą zobowiązani do zaprezentowania trzech dowolnie wybranych kolęd lub pastorałek w czasie do 15 minut, soliści i duety - dwóch do 10 minut. Wśród nich musi znaleźć się jedna tradycyjna polska, ale dopuszczalne jest też wykonanie jednej kolędy zagranicznej. Można zaśpiewać do trzech zwrotek.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, mile widziane są wykonania tradycyjne bożonarodzeniowych pieśni, ale też aranżacje regionalne czy nowoczesne. Za najlepszą aranżację nowej kolędy lub pastorałki przewidziana jest w tym roku nowa nagroda specjalna.

Po raz pierwszy Festiwal Kolęd i Pastorałek odbył się w 1994 r. Obecnie jego organizatorami są: Fundacja OFKiP oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie. Ideą festiwalu jest umożliwienie artystom-amatorom publicznej prezentacji ich umiejętności oraz propagowanie tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. (PAP)

mtb/ gma/

Tagi: festiwal, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz