Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szczyt
16.07.2009 11:49

Rozpoczął się szczyt niemiecko-rosyjski

W zamku Schleissheim pod Monachium rozpoczęły się w czwartek 11. niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe z udziałem kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

Podziel się
Dodaj komentarz

W zamku Schleissheim pod Monachium rozpoczęły się w czwartek 11. niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe z udziałem kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

Ich głównym tematem ma być współpraca gospodarcza obu państw, która napotyka na trudności w zawiązku z międzynarodowym kryzysem ekonomicznym i finansowym; Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki szacuje, że w pierwszym kwartale tego roku eksport z Niemiec do Rosji spadł o 30 proc.

Doradca rosyjskiego prezydenta Siergiej Prichodźko zapowiedział w środę w Moskwie, że Miedwiediew zamierza poruszyć temat przedłużających się negocjacji w sprawie przejęcia niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Opel przez kanadyjsko-austriackie konsorcjum Magna i rosyjski bank państwowy Sbierbank.

List intencyjny pomiędzy Magną a właścicielem Opla, amerykańskim koncernem General Motors podpisano 30 maja. Niepokój Kremla budzi jednak stanowisko rządu w Berlinie, który sugeruje, iż jest otwarty na innych inwestorów dla Opla. W minionych dniach poprawione oferty, konkurencyjne dla Magny, złożyły chiński holding BAIC oraz notowany w Belgii fundusz RHJ.

Tematem konsultacji będzie również współpraca energetyczna, w tym projekt Gazociągu Północnego (Nord Stream) pod Bałtykiem, który połączyć ma Rosję i Niemcy.

Według rzecznika rządu w Berlinie Ulricha Wilhelma, kanclerz Merkel i prezydent Miedwiediew poruszą również aktualne tematy międzynarodowe, jak Iran, program atomowy Korei Płn., proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

Rosyjsko-niemiecki szczyt odbywa się dzień po ujawnieniu morderstwa aktywistki rosyjskiej organizacji Memoriał Natalii Estemirowej, które wywołało międzynarodowe oburzenie.

Konsultacje rozpoczęły się od rozmów Merkel i Miedwiediewa w cztery oczy. Następnie dołączą do nich ministrowie gospodarki, spraw wewnętrznych, środowiska, kultury oraz oświaty i badań.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/

Tagi: szczyt, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz