Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozpoczął się VIII Zjazd Gnieźnieński - "Rodzina nadzieją Europy"

0
Podziel się:

Zdefiniowanie roli rodziny we współczesnej Europie jest głównym tematem
rozpoczętego w piątek w Gnieźnie VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego. Trzydniowe spotkanie odbywa się pod
hasłem "Rodzina nadzieją Europy".

Zdefiniowanie roli rodziny we współczesnej Europie jest głównym tematem rozpoczętego w piątek w Gnieźnie VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego. Trzydniowe spotkanie odbywa się pod hasłem "Rodzina nadzieją Europy".

"Tematem naszego zjazdu jest rodzina, wiele się o rodzinie dyskutowało, ale dotychczas nie stawiono pod znakiem zapytania największej istoty rodziny" - powiedział, inaugurując w piątek VIII Zjazd Gnieźnieński Prymas Polski, abp Henryk Muszyński.

Według Muszyńskiego, współczesne laicystyczne tendencje kwestionują nie tylko formę i model rodziny, ale także najgłębszą jej istotę i tożsamość - jako trwały związek mężczyzny i kobiety oraz dzieci.

Zjazd ma charakter międzyreligijny. Według prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, prawosławnego abp Jeremiasza - decyzje w zakresie pożądanego obrazu życia rodziny mogą stać się kluczowe wobec dalszego rozwoju naszego kręgu kulturalnego.

Jak powiedział, wspólnota kościołów członkowskich Rady postrzega VIII Zjazd Gnieźnieński, jako kontynuację działań zmierzających do pokazania, że treści Ewangelii nie przemijają także we współczesnym świecie.

"Tym razem chodzi o świadectwo Ewangelii na najważniejszym obszarze życia społecznego, którym jest rodzina. Temat Zjazdu: +Rodzina nadzieją Europy+ jest tematem odważnym. Głosi nie tylko afirmację rodziny, ale jest też wyzwaniem wobec wyzwań i postulatów tendencji politycznych, filozoficznych, etycznych i ustawodawczych" - powiedział.

"To, co się dzieje w rodzinie i z rodziną, nie jest obojętne ani dla Kościoła, ani dla społeczeństwa, ani dla kondycji państwa" - dodał.

Jak powiedział w trakcie otwarcia zjazdu pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski, dialog - zwłaszcza prowadzony w rodzinie - jest sztuką, w opanowanie której nie zawsze wkłada się należyty wysiłek.

"Jest sztuką, której często nie doceniamy. Zastanawiając się nad istotą tej sztuki, warto pamiętać słowa samego Adama Mickiewicza: +Nic pożądańszego, a nic trudniejszego na Ziemi, jak prawdziwa rozmowa+" - stwierdził.

Uczestnicy zjazdu debatują podczas paneli tematycznych i warsztatów o najważniejszych problemach stojących przed polskimi i europejskimi rodzinami. Do udziału w dyskusjach zaproszono 700 osób, m.in. przedstawicieli Kościołów i religii, organizacji pozarządowych, a także polityków, ludzi kultury i ekonomistów.

O różnorakim podejściu do rodziny w różnych wyznaniach rozmawiali uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego - "Dzieci jednego Boga. Biblijna wizja rodziny". Dla prawosławia rodzina związana jest ze wspólnotą parafialną, dla Żydów jest miejscem większej części wydarzeń religijnych. "To w domach, a nie synagogach, toczy się większość życia religijnego" - powiedział podczas panelu Rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich.

Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że Biblia nie daje definicji rodziny, nie przedstawia też rodziny w sposób teologiczny.

"Projekt rodziny w Biblii jest nałożony na tło życia ludzkiego i charakteryzują go trzy prawdy. Prawda o jedności, wierności i o płodności" - powiedział abp Gądecki. "Dlatego partnerstwo homoseksualne nie spełnia kryteriów rodziny, bo nie ma w tym wypadku tej trzeciej prawdy - prawdy o płodności" - powiedział abp Gądecki.

Gądecki potępił też rozwody, które są przeciwne prawu bożemu. "Dlatego Chrystus wraca do pierwotnego małżeństwa i nadaje małżeństwu wagę sakramentu, czyli czegoś więcej niż umowy między dwojgiem ludzi" - powiedział.

W piątek gościem Zjazdu będzie prezydent Lech Kaczyński, który wygłosi swoje przesłanie do uczestników zjazdu.

Wydarzeniem religijnym pierwszego dnia zjazdu będą nabożeństwa ekumeniczne, podczas których w rożnych kościołach Gniezna homilie wygłoszą duchowni z kościołów chrześcijańskich.

Podczas kolejnych dwóch dni wśród poruszanych zagadnień znajdą się m.in. sprawy miejsca rodziny we współczesnej Europie, przemocy w rodzinie, funkcji ojca i matki, małżeństw niesakramentalnych, a także kwestie niepełnosprawności dzieci i rodzin wielodzietnych.

Zjazd zorganizowano w 1010. Rocznicę I Zjazdu Gnieźnieńskiego. W marcu 1000 roku do Gniezna do grobu św. Wojciecha przybył cesarz Otton III. Zjazd ten i spotkanie cesarza z Bolesławem Chrobrym były znakiem przyjęcia Polski do grona państw europejskich.

Tradycję organizowania Zjazdów Gnieźnieńskich, jako ważnych wydarzeń w dziedzinie duchowej i politycznej, na skalę europejską kontynuował abp Henryk Muszyński. W 1997 roku, w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha, odbył się II Zjazd Gnieźnieński z udziałem Jana Pawła II i siedmiu prezydentów Europy środkowej i wschodniej.

III Zjazd Gnieźnieński miał miejsce w 2000 roku z okazji jubileuszu chrześcijaństwa; wzięło w nim udział pięciu prezydentów europejskich państw. Kolejne spotkania miały miejsce w 2003, 2004, 2005 i 2008 roku. (PAP)

kpr/ rpo/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)