Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozpoczął się XII Dolnośląski Festiwal Nauki

0
Podziel się:

Ponad 150 wykładów, pokazów, warsztatów oraz paneli dyskusyjnych
przygotowała Politechnika Wrocławska na XII Dolnośląski Festiwal Nauki. W poniedziałek uczestnicy
festiwalu mogli wysłuchać m.in. prelekcji poświęconych sztucznej inteligencji oraz związkom muzyki
z naukami ścisłymi.

Ponad 150 wykładów, pokazów, warsztatów oraz paneli dyskusyjnych przygotowała Politechnika Wrocławska na XII Dolnośląski Festiwal Nauki. W poniedziałek uczestnicy festiwalu mogli wysłuchać m.in. prelekcji poświęconych sztucznej inteligencji oraz związkom muzyki z naukami ścisłymi.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Politechniki Wrocławskiej Ewa Mroczek, wydarzenia towarzyszące festiwalowi zostały przygotowane przez 11 wydziałów tej uczelni, Bibliotekę Główną, Studium Języków Obcych oraz Studium Nauk Humanistycznych, przy współpracy innych wrocławskich uczelni oraz instytucji kultury i nauki.

Podobnie jak w latach ubiegłych program imprez jest bardzo różnorodny. Oprócz wykładów i pokazów ściśle związanych z naukami ścisłymi i zagadnieniami technicznymi, znalazły się w nim również prelekcje i spotkania z dziedziny sztuki i nauk społecznych.

Organizatorzy podkreślają, że większość przygotowanych imprez ma łączyć naukę z zabawą. "Chcemy pokazać, że nauka jest ciekawa, ma w sobie coś z odkrywania tajemnicy, ale też niemało z zabawy. Dlatego festiwal traktujemy jako nasze wspólne święto, święto wiedzy i zabawy" - powiedział dr hab. Marek Zając z zespołu przygotowującego festiwal.

W poniedziałek odbył się m.in. wykład poświęcony sztucznej inteligencji. Związki między nauką ścisłą a muzyką przedstawił w prelekcji pt. "Muzyka w chemii" prof. Piotr Drożdżewski, a sposoby rozpoznawania sprawcy dzięki zapisowi głosu - dr Stefan Brachmański. Interesującą propozycją był również wykład dr. hab. Tadeusza A. Przylibskiego i mgr. Jerzego Cygana poświęcony wykopaliskom w kosmosie.

We wtorek uczestnicy festiwalu, którzy odwiedzą budynki Politechniki, będą mogli obejrzeć m.in. prezentacje na temat ludzkiego węchu oraz futurystycznych wizji wrocławskich ulic. Odbędą się również wykłady poświęcone innowacyjnym metodom diagnostyki medycznej oraz bogactwom naturalnym występującym na Dolnym Śląsku.

Dolnośląski Festiwal Nauki potrwa do połowy października, a w jego ramach odbędzie się ok. 900 imprez. Oprócz Politechniki Wrocławskiej imprezy przygotowały również inne uczelnie, m.in. Uniwersytet Wrocławski oraz największe wrocławskie instytucje kulturalne i naukowe.

W poniedziałek na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego otwarto wystawę pt. "Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga". Zaprezentowano na niej zdjęcia wykonane przez astronautów amerykańskich podczas realizacji misji kosmicznych NASA.

Wydarzenia towarzyszące tegorocznej edycji festiwalu będą odbywać się również w innych miastach Dolnego Śląska, m.in. w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Bystrzycy Kłodzkiej.(PAP)

pdo/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)