Notowania

wiadomości
29.03.2011 12:35

Rozpoczął się XIV Poznański Festiwalu Nauki i Sztuki

Pokazem mody inspirowanej budową komórek zainaugurowano we wtorek XIV Poznański Festiwalu Nauki i Sztuki. Przez trzy dni osiem poznańskich uczelni i instytut PAN w różnych miejscach miasta zaprezentuje blisko 600 wydarzeń popularno-naukowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pokazem mody inspirowanej budową komórek zainaugurowano we wtorek XIV Poznański Festiwalu Nauki i Sztuki. Przez trzy dni osiem poznańskich uczelni i instytut PAN w różnych miejscach miasta zaprezentuje blisko 600 wydarzeń popularno-naukowych.

Pokaz "Biol Top Models, czyli komórka w szpilkach na wybiegu" przygotowała Ewa Sumelka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wykład i pokaz poświęcony był przenikaniu się nauki i sztuki.

"Znamy obraz Wyspiańskiego, który po obejrzeniu pod mikroskopem podziału komórki salamandry namalował to, co widział. Ja znając wygląd komórek zaprojektowałam stroje, które oddają ich wygląd i charakter" - powiedział podczas premierowej prezentacji Ewa Sumelka.

Modelki zaprezentowały stroje oparte na budowie: neuronu, makrofaga, tkanki kostnej i budowie ucha ludzkiego.

"Poznański Festiwal Nauki i Sztuki stara się udowodnić, że uczelnie nie kończą się na murach okalających ich budynki. Szkoły wyższe zawsze były otwarte na współpracę z szerokim gronem odbiorców, pełniąc w nim ważną rolę edukacyjną, opiniotwórczą i kulturotwórczą, dlatego organizujemy ten festiwal" - powiedziała PAP asystent dyrektora festiwalu Karolina Warpachowicz.

W budynku poznańskiego PAN przygotowano też szereg innych prezentacji. Uniwersytet Przyrodniczy pokazuje m.in. jak z alkoholu i oleju roślinnego zrobić domowym sposobem paliwo do silnika dieslowskiego.

"Każdy może to robić, musi mieć tylko dostęp do taniego alkoholu, wodorotlenku sodowego i oleju roślinnego. Po odpowiednim zmieszaniu wszystkich tych czynników można uzyskać pełnowartościowe paliwo do samochodów z silnikami wysokoprężnymi" - powiedział PAP Filip Wolski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Naukowcy z Uniwersytetu Muzycznego proponują badanie "Powiedz, jakiej muzyki słuchasz a powiem ci, kim jesteś", natomiast na politechnice można zapoznać się m.in. z termowizją podczas wykładu zatytułowanego "Widzieć niewidzialne".

Łącznie przygotowano ponad 600 pokazów, które odbędą się także w Kolegium Europejskim w Gnieźnie i Colegium Polonicum w Słubicach (lubuskie).

Impreza zakończy się w czwartek otwarciem wystawy "Poznań w wyobraźni Ryszarda Horowitza" na Poznańskiej Politechnice. (PAP)

kpr/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz