Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęcie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych

0
Podziel się:

Pakiet energetyczno-klimatyczny, szczyt UE w
Brukseli 11-12 grudnia oraz Partnerstwo Wschodnie - to główne
tematy, które poruszą we wtorek w Warszawie premier Donald Tusk i
kanclerz Niemiec Angela Merkel w ramach polsko-niemieckich
konsultacji międzyrządowych.

Pakiet energetyczno-klimatyczny, szczyt UE w Brukseli 11-12 grudnia oraz Partnerstwo Wschodnie - to główne tematy, które poruszą we wtorek w Warszawie premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Po godz. 10.15 premier Tusk powitał kanclerz Niemiec na dziedzińcu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Planowane jest spotkanie kanclerz Niemiec i szefa polskiego rządu "w cztery oczy" oraz sesja plenarna pod przewodnictwem Tuska i Merkel. Niemieckiej kanclerz będą towarzyszyć ministrowie: spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier, spraw wewnętrznych - Wolfgang Schaeuble, środowiska - Sigmar Gabriel, ds. rodziny - Ursula von der Leyen, zdrowia - Ulla Schmidt oraz sekretarz stanu w Urzędzie Kanclerskim Bernd Neumann.

Na godz. 12.45 w kancelarii premiera zaplanowana jest konferencja prasowa szefa polskiego rządu i kanclerz Niemiec.

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział PAP, że główne tematy polsko-niemieckich rozmów to: zbliżający się szczyt UE (11-12 grudnia), unijny pakiet klimatyczno-energetyczny, Partnerstwo Wschodnie (polsko-szwedzka inicjatywa oparta na Europejskiej Polityce Sąsiedztwa), walka z kryzysem finansowym na świecie oraz stosunki dwustronne.

Negocjacje w sprawie pakietu klimatycznego, który ma doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do 2020 roku, są na finiszu. Decyzja może zapaść podczas zbliżającego się szczytu UE. Komisja Europejska proponuje, aby od 2013 roku wszystkie pozwolenia na emisję CO2 były kupowane na otwartej aukcji, m.in. przez przedsiębiorstwa energetyczne. Polska sprzeciwia się temu rozwiązaniu, twierdząc, że doprowadziłoby do drastycznych podwyżek cen energii.

Nowak spodziewa się też, że polsko-niemieckie rozmowy będą dotyczyć przygotowań do upamiętnienia ważnych wydarzeń przypadających w 2009 roku, takich jak 70. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznica upadku komunizmu.

Inne tematy rozmów polskich i niemieckich polityków to: perspektywa wejścia Ukrainy do Unii, relacje z Rosją, sytuacja na Kaukazie i solidarność energetyczna.

W trakcie konsultacji międzyrządowych zostanie wręczona wspólna Polsko-Niemiecka Nagrody za 2008 r. za szczególne zasługi dla rozwoju wzajemnych stosunków. Podczas tej uroczystości planowane są wystąpienia m.in. ministra Władysława Bartoszewskiego oraz szefów dyplomacji Polski Radosława Sikorskiego i Niemiec Franka- Waltera Steinmeiera. (PAP)

mrr/ laz/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)