Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozpoczęła się apelacja w sprawie zabójstwa 8-letniego Mateusza

0
Podziel się

Przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach
rozpoczęła się w środę rozprawa odwoławcza w procesie dwóch
mężczyzn, oskarżonych o zabójstwo i zgwałcenie ośmioletniego
Mateusza Domaradzkiego z Rybnika. Przed rokiem gliwicki sąd
okręgowy wymierzył im kary po 25 lat więzienia.

bEisbozV

Przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach rozpoczęła się w środę rozprawa odwoławcza w procesie dwóch mężczyzn, oskarżonych o zabójstwo i zgwałcenie ośmioletniego Mateusza Domaradzkiego z Rybnika. Przed rokiem gliwicki sąd okręgowy wymierzył im kary po 25 lat więzienia.

Od tej zbrodni, która poruszyła Śląsk, minęły ponad trzy lata. Ciała Mateusza dotąd nie odnaleziono.

Podobnie jak proces w I instancji, także rozprawa apelacyjna odbywa się w wyłączeniem jawności - z uwagi na konieczność zachowania dobrych obyczajów. Do sądu zostali doprowadzeni obaj oskarżeni, stawili się także rodzice Mateusza, którzy występują w sprawie w charakterze oskarżycieli posiłkowych.

bEisbozX

Nie wiadomo, czy sąd jeszcze w środę ogłosi wyrok - wcześniej zamierza uzupełnić materiał dowodowy o przesłuchanie dwóch świadków. Obaj przyszli do sądu. Później sąd wysłucha stron.

Do zbrodni doszło na początku lutego 2006 roku. Według ustaleń śledztwa 24-letni dziś Łukasz N. i 28-letni Tomasz Z. zgwałcili, a następnie zabili i zakopali chłopca. Nie były to jedyne przestępstwa zarzucane oskarżonym. N. odpowiadał w procesie w sumie za trzy przestępstwa, Z. - za sześć. Sąd I instancji uznał ich za winnych popełnienia niemal wszystkich tych czynów. Wymierzone w I instancji kary były takie, jakich żądała prokuratura.

Po raz ostatni Mateusz był widziany 6 lutego 2006 r. Chłopiec wyszedł z domu, by z kolegami zjeżdżać na sankach. Tego dnia wieczorem rodzice powiadomili policję o zaginięciu syna. Poza rodzicami i sąsiadami, ośmiolatka przez wiele tygodni poszukiwali policjanci, strażacy, strażnicy miejscy i ratownicy z psami. Poszukiwania kilkakrotnie wznawiano - bezskutecznie.

Łukasz N. i Tomasz Z. zostali zatrzymani w lutym 2006 roku za usiłowanie gwałtu na 12-letniej dziewczynce. Policja ustaliła, że mogą oni stać również za zabójstwem Mateusza. Do udziału w tej zbrodni przyznali się podczas przesłuchań w prokuraturze. Najpierw mówili, że zgwałcili i ciężko pobili chłopca. Potem śledczy ustalili, że ciało zostało zakopane. Sprawcy nie potrafili jednak wskazać miejsca. Twierdzili, że byli pijani i nie pamiętają, co się później działo.

bEisboAd

Poza zabójstwem Mateusza, usiłowaniem gwałtu na 12-latce, prokuratura postawiła obu mężczyznom także kilka innych zarzutów. Dotyczyły one m.in. doprowadzenia dzieci do tzw. innych czynności seksualnych. W zamian oskarżeni mieli oferować im słodycze i zabawki. Młodszy ze sprawców przyznał się podczas śledztwa do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Tomasz Z., choć przyznał, że zgwałcił Mateusza, twierdził, że go nie zabił.

Po zatrzymaniu podejrzanych pojawiły się spekulacje, że przyznając się do zbrodni popełnionej na Mateuszu mogli oni z jakiegoś powodu zmyślać. Biegli uznali jednak, że jest mało prawdopodobne, by Łukasz N. i Tomasz Z. - którzy prezentują niski poziom intelektualny - mogli w tak bogaty, spójny sposób i takim samym językiem zdać relację z czegoś, w czym nie uczestniczyli.

Matka Mateusza wielokrotnie mówiła dziennikarzom, że nie wierzy, iż jej dziecko nie żyje. Z uwagi na brak ciała chłopca proces musiał mieć charakter poszlakowy. Prokuratura, kierując do sądu akt oskarżenia, była jednak pewna swych ustaleń. Gliwiccy śledczy przypominali, że już wcześniej przed polskimi sądami zapadały wyroki o zabójstwo, mimo że nie odnaleziono ciał ofiar.(PAP)

kon/ wkr/ gma/

bEisboAy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)