Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się konserwacja tałesów należących do ofiar Auschwitz

0
Podziel się:

Sześć z 12 tałesów, które są eksponowane na wystawie głównej w Muzeum
Auschwitz, poddawanych jest konserwacji zachowawczej. Po zakończeniu prac konserwatorzy zajmą się
pozostałymi sześcioma - poinformował we wtorek rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

Sześć z 12 tałesów, które są eksponowane na wystawie głównej w Muzeum Auschwitz, poddawanych jest konserwacji zachowawczej. Po zakończeniu prac konserwatorzy zajmą się pozostałymi sześcioma - poinformował we wtorek rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

Jak wyjaśnił rzecznik, prace odbywają się w dwóch etapach, aby żydowskie szaty modlitewne przez cały czas były prezentowane na wystawie. Dodał, że po zakończeniu projektu tałesy będą wymieniane na ekspozycji co pół roku.

Konserwacja ma charakter zachowawczy, czyli nie narusza oryginalnej substancji. Specjaliści starają się usunąć kurz, a także reperacje i zabrudzenia, powstałe po 1945 roku. Celem prac nie jest przywrócenie pierwotnej funkcji religijnej. Stan ich zachowania jest bowiem świadectwem historii - podkreślają władze muzeum.

Prace będą kosztowały niespełna 180 tys. zł. Muzeum sfinansuje je z pieniędzy na projekt "Auschwitz - zachowanie autentyzmu. Dziewięć zadań na lata 2012-15", który pozyskało pod koniec 2011 roku od Komisji Europejskiej. Dzięki tym pieniądzom zakonserwowane zostaną między innymi także dwa baraki więźniarskie w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Modernizowany jest też muzealny magazyn waliz, które należały do zgładzonych Żydów.

Tałesy na co dzień są eksponowane na wystawie głównej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w bloku 5. Zgromadzone w nim są dowody niemieckich zbrodni, jak walizy z nazwiskami deportowanych do obozu Żydów, włosy ofiar, a także ubranka dzieci zagazowanych przez Niemców.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku, na terenie byłych: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ubiegłym roku placówkę odwiedziło ponad 1,4 mln osób. (PAP)

szf/ mrt/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)