Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozpoczęła się msza żałobna w intencji Tadeusza Mazowieckiego

0
Podziel się

W niedzielę przed południem w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św.
Jana Chrzciciela rozpoczęła się msza żałobna w intencji Tadeusza Mazowieckiego, który zmarł w
poniedziałek w wieku 86 lat.

bErQHbhh

W niedzielę przed południem w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się msza żałobna w intencji Tadeusza Mazowieckiego, który zmarł w poniedziałek w wieku 86 lat.

Wcześniej orszak żałobny z trumną b. premiera przeszedł Krakowskim Przedmieściem z Pałacu Prezydenckiego do warszawskiej archikatedry na Starym Mieście. Mszy żałobnej przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Pogrzeb ma charakter państwowy; trumna, w której spoczywa b. premier przykryta jest biało-czerwoną flagą.

We mszy świętej oprócz najbliższej rodziny uczestniczą m.in. prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną, premier Donald Tusk z żoną Małgorzatą, ministrowie rządu, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy: Hanna Suchocka, Jarosław Kaczyński, Jerzy Buzek, Józef Oleksy, Leszek Miller, Kazimierz Marcinkiewicz, Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Włodzimierz Cimoszewicz.

bErQHbhj

Są też marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, wicemarszałkowie Sejmu Cezary Grabarczyk, Jerzy Wenderlich, Wanda Nowicka, Marek Kuchciński, a także Władysław Frasyniuk, Władysław Bartoszewski, Adam Michnik, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W uroczystości biorą też udział Marcin Święcicki, Henryka Krzywonos, Małgorzata Niezabitowska, szef BBN Stanisław Koziej, prezydenccy ministrowie Tomasz Nałęcz, Henryk Wujec, Roman Kuźniar, a także Jarosław Kalinowski, Róża Thun, Andrzej Wajda, Marian Krzaklewski, Mariusz Błaszczak, Tadeusz Iwiński.

Msza jest otwarta dla wszystkich chcących uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu byłego premiera. W katedrze, która może pomieścić około 1500 osób, dla rodziny i oficjalnych przedstawicieli wydzielonych jest 560 miejsc. Na Placu Zamkowym oraz na przyległych ulicach zgromadziły się tłumy mieszkańców Warszawy.

Na rozpoczęcie uroczystości pogrzebowych, w Krakowie rozległo się bicie dzwonu Zygmunta.

bErQHbhp

Po mszy św. trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w podwarszawskich Laskach, gdzie pochowana jest także jego żona Ewa. Przewidziany jest ceremoniał wojskowy m.in. salwa honorowa.

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. - zmarł w Warszawie w poniedziałek nad ranem; miał 86 lat.

Tadeusz Mazowiecki był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie wydarzeń marcowych 1968 r.; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu.

Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

bErQHbhq

W 1997 r., gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji, Mazowiecki uczestniczył w wypracowywaniu go. W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii.

Od jesieni 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.(PAP)

agy/ par/ mhr/

bErQHbhK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)