Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu

0
Podziel się:

W środę po godz. 11 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu, który
zajmie się m.in. zmianami w działalności e-sądów oraz projektem uchwały w 70. rocznicę wybuchu
powstania w getcie warszawskim. W porządku obrad są też trzy projekty realizujące wyroki TK.

W środę po godz. 11 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu, który zajmie się m.in. zmianami w działalności e-sądów oraz projektem uchwały w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W porządku obrad są też trzy projekty realizujące wyroki TK.

Przyjęta w połowie marca przez Sejm nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadza m.in. możliwość dochodzenia w e-sądzie wyłącznie roszczeń powstałych do trzech lat przed wniesieniem sprawy.

Nowela przewiduje także obowiązek podania już w pozwie numeru PESEL lub NIP dłużnika, co pozwoli go zidentyfikować. Ma to pozwolić na uniknięcie sytuacji doręczania pozwanemu nakazu na nieaktualny adres oraz wydawania nakazów wobec osób nieżyjących.

Senacka komisja ustawodawcza zgłosiła do tej noweli znaczące poprawki m.in. wyłączając obowiązek podawania numeru PESEL lub NIP identyfikującego stronę pozwaną w postępowaniu zwykłym i przenosząc ten obowiązek na sąd.

W środę rano Senat zajął się projektem uchwały w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, w której "oddaje hołd Żydom, polskim obywatelom, którzy w obliczu zagłady przeciwstawili się złu". Jak czytamy w projekcie "ich heroiczny opór był świadectwem wielkiego hartu ducha i zasługuje na wieczną pamięć".

W debacie uczestniczą m.in. ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Głosowanie nad uchwałą odbędzie się w środę po zakończeniu debaty.

W porządku obrad Senatu są także trzy senackie projekty, które stanowią wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Jednym z nich jest projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, którego celem jest wyeliminowanie zjawiska zbyt długich aresztów.

Senatorowie zajmą się także projektem noweli kodeksu wyborczego. Wprowadza on zgodnie z wyrokiem TK możliwość wniesienia skargi do sądu na postanowienia organu wyborczego o odmowie przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego, odmowie rejestracji listy w całości lub poszczególnych kandydatów, skreśleniu z listy kandydata oraz unieważnieniu zarejestrowanej listy. Do tej pory komitety wyborcze nie miały możliwości zaskarżyć decyzji Państwowej Komisji Wyborczej w tych sprawach.

Senat zdecydował w środę o wycofaniu z porządku obrad projektu ustawy autorstwa senackiej komisji praw człowieka o usunięciu z nazw dróg, ulic, mostów, placów i innych obiektów symboli ustrojów totalitarnych. Zakaz ma dotyczyć wszystkich obiektów, również prywatnych, a organem sprawującym pieczę nad przestrzeganiem ustawy ma być wojewoda, od decyzji którego ma przysługiwać skarga do sądu administracyjnego. Projekt ten ma być rozpatrywany na kolejnym posiedzeniu.

Blok głosowań nad rozpatrzonymi ustawami zaplanowano na czwartek. (PAP)

agy/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)