Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się posiedzenie plenarne "białego szczytu"

0
Podziel się:

Z udziałem premiera Donalda Tuska, minister
zdrowia Ewy Kopacz, przedstawicieli prezydenta i związków
zawodowych rozpoczęło się w środę w Warszawie drugie posiedzenie
plenarne "białego szczytu".

Z udziałem premiera Donalda Tuska, minister zdrowia Ewy Kopacz, przedstawicieli prezydenta i związków zawodowych rozpoczęło się w środę w Warszawie drugie posiedzenie plenarne "białego szczytu".

W obradach, które odbywają się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", oprócz członków rządu, minister zdrowia Ewy Kopacz, uczestniczą także: przedstawiciele prezydenta, m.in. Anna Fotyga, członkowie sejmowej i senackiej komisji zdrowia, przedstawiciele związków zawodowych, m.in. Krzysztof Bukiel z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Dorota Gardias z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "S" Maria Ochman i prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

Przedmiotem dyskusji jest m.in. projekt dokumentu podsumowującego prace "białego szczytu". Przedstawiono w nim m.in. kwestie statutu Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZOZ), finansowania służby zdrowia, ubezpieczeń zdrowotnych, koszyka świadczeń gwarantowanych oraz praw pacjentów. Mają także zapaść decyzje dotyczące kontynuacji lub zakończenia prac "białego szczytu".

Przedstawiciele związków zawodowych służby zdrowia mówili przed rozpoczęciem posiedzenia plenarnego, że nie dojdzie do przyjęcia wspólnego stanowiska podsumowującego prace "białego szczytu". Związkowcy podkreślają, że wśród uczestników debaty jest zbyt dużo rozbieżności dotyczących kierunków reformy systemu ochrony zdrowia.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel powiedział dziennikarzom, że dokument jest "wieloznaczny i niedookreślony". Zaznaczył jednak, że znalazło się w nim wiele zapisów, z którymi związek się zgadza. Poparcie dla dokumentu uzależnił od przyjęcia zapisów proponowanych przez OZZL. Pytany o ocenę "białego szczytu", powiedział, że nie zapadły na nim żadne decyzje, zebrano jedynie opinie uczestników debaty na temat kierunków reformy służby zdrowia.

"Nie wiem komu to służyło, może pan premier nie wiedział, co się dzieje w służbie zdrowia. No to teraz mógł się zorientować" - powiedział Bukiel.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias oświadczyła, że jest "rozczarowana" pracami "białego szczytu". Jak mówiła, kiedy rozpoczynała się debata, wiązała z nią duże nadzieje. Dodała, że w dokumencie podsumowującym "biały szczyt" nie znalazły się żadne zapisy o pielęgniarkach i położnych. Gardias powiedziała również, że jej związek nie zgadza się na proponowany przez rząd projekt ustawy o przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego.

"Biały szczyt" rozpoczął swoje prace 21 stycznia w Warszawie. Powołał go premier Tusk i minister Kopacz. Uczestniczą w nim przedstawiciele prezydenta, członkowie sejmowej i senackiej komisji zdrowia, a także przedstawiciele samorządów, pracodawców, związków zawodowych oraz pacjentów.

Premier zaproponował w styczniu uczestnikom "białego szczytu", by spotykali się przez dwa miesiące. Chciał także, by powstały zespoły tematyczne. Jak podkreślał, wszystko po to, aby wspólnie wypracować obszary reform systemu ochrony zdrowia.

Komitet sterujący debatą powołał cztery zespoły, które zajmowały się zagadnieniami związanymi ze zmianami organizacyjnymi w ZOZ- ach, prawami pacjenta, finansowaniem systemu ochrony zdrowia i dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi oraz związanymi z wynagrodzeniami pracowników służby zdrowia.

W trakcie obrad "białego szczytu" związki zawodowe wielokrotnie krytykowały sposób prac. Podkreślały, że debata nie przynosi żadnych efektów i jest odwracaniem uwagi od bieżących problemów systemu opieki zdrowotnej. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zagroził wycofaniem się z obrad, ale zrezygnował z tego zamiaru.

Z kolei resort zdrowia zapewnia, że wiele uwag dotyczących reformy służby zdrowia przedstawianych podczas "białego szczytu" zostało już przekazanych marszałkowi Sejmu. Trafią one m.in. do komisji zdrowia, która będzie pracowała nad projektami ustaw mających zreformować służbę zdrowia. Sejm ma się zająć tymi projektami 26 marca. (PAP)

pro/ brw/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)