Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

0
Podziel się:

W piątek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego -
połączonych izby Sejmu i Senatu - podczas którego wybrany w lipcowych wyborach Bronisław Komorowski
złoży przysięgę prezydencką, a tym samym formalnie obejmie urząd prezydenta.

*W piątek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego - połączonych izby Sejmu i Senatu - podczas którego wybrany w lipcowych wyborach Bronisław Komorowski złoży przysięgę prezydencką, a tym samym formalnie obejmie urząd prezydenta. *

Zgromadzenie otworzył marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna (PO). Odegrano hymn Polski.

Para prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy zajęli miejsca w fotelach prezydenckich po prawej stronie stołu prezydialnego.

Zgodnie z konstytucją, prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi:

"Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięgę można zakończyć słowami: "Tak mi dopomóż Bóg".

O złożenie przysięgi poprosi prezydenta elekta marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. On też będzie odczytywał kolejne fragmenty przysięgi, Bronisław Komorowski będzie powtarzał je za nim.

Na sali posiedzeń zabrali się parlamentarzyści PO, PSL, Lewicy, a także część przedstawicieli PiS; noszą wpięte w klapy czarne wstążki i wizerunek orła katyńskiego, na znak żałoby po zmarłym tragicznie prezydencie Lechu Kaczyńskim. Na sali nie ma m.in. prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, kontrkandydata Komorowskiego w wyborach prezydenckich.

W uroczystości uczestniczą m.in. były prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, były premier Tadeusz Mazowiecki. Do Sejmu przybyli premier Donald Tusk i ministrowie, akredytowani w Polsce dyplomaci, przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz innych kościołów i wspólnot religijnych, przedstawiciele urzędów konstytucyjnych, byli marszałkowie Sejmu i Senatu. Obecni są przyjaciele i rodzina Komorowskiego.

Po złożeniu przysięgi Bronisław Komorowski wygłosi orędzie. Następnie złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów na Sejm poległych podczas II wojny światowej. Spotka się także z Prezydiami i Konwentami obu Izb parlamentu.(PAP)

eaw/ ajg/ ura/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)