Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się spotkanie w sprawie PIW

0
Podziel się:

Rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli ministerstw kultury i skarbu
państwa z ministrem Michałem Bonim na temat szczegółów przekształcenia zagrożonego likwidacją
Państwowego Instytutu Wydawniczego w instytucję kultury - poinformował rzecznik resortu kultury.

Rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli ministerstw kultury i skarbu państwa z ministrem Michałem Bonim na temat szczegółów przekształcenia zagrożonego likwidacją Państwowego Instytutu Wydawniczego w instytucję kultury - poinformował rzecznik resortu kultury.

"Wszczęcie procedury likwidacyjnej nie oznacza likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego" - zapewnił rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Babczyński. "O wszystkich szczegółach przejęcia przez ministerstwo kultury znaku i niematerialnego kapitału PIW będą w czwartek rozmawiali: podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Jacek Weksler, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Adam Leszkiewicz oraz minister w kancelarii premiera Michał Boni. To spotkanie ma doprowadzić do skonstruowania planu postępowania wobec PIW" - zapowiedział Babczyński.

Ministerstwo skarbu, któremu podlega PIW, zamierza postawić wydawnictwo w stan likwidacji z powodu sięgającego 7 mln zł zadłużenia. W sobotę minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że resort kultury przejmie PIW jeszcze w tym roku. "Stosowne porozumienie między mną a ministrem Gradem zostało już zawarte" - mówił Zdrojewski, tłumacząc, że minister skarbu państwa Aleksander Grad stawia PIW w stan likwidacji po to, aby usunąć instytucję ze struktury ministerstwa skarbu i umożliwić jej przejęcie przez resort kultury.

"Po uchwaleniu ustawy u organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej będzie bowiem szansa na to, że to minister kultury będzie mógł być organem założycielskim dla tej instytucji. PIW stałby się instytucją kultury" - tłumaczył Zdrojewski. Zapewnił, że po przeprowadzeniu zmian PIW będzie nadal wydawał książki; firma zmieni jednak swą strukturę prawną i będzie działała w oparciu o inną niż do tej pory ustawę: ustawę o organizowaniu działalności kulturalnej, a nie - o prawie handlowym.

Państwowy Instytut Wydawniczy obchodzi w tym roku 65-lecie. To jedno z najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich wydawnictw. W serii "Współczesna Proza Światowa" opublikowało takie tytuły jak "Sto lat samotności" Marqueza, "Imię róży" Eco, "Blaszany bębenek" Grassa. W serii "Rodowody Cywilizacji" ukazywały się najważniejsze książki o historii kultury. Inne kultowe serie PIW to m.in. Biblioteka Myśli Współczesnej (zwana plus minus nieskończoność) czy Biografie Sławnych Ludzi. PIW jest również wydawcą publikacji encyklopedycznych. Do najbardziej znanych należą m.in. "Literatura polska" Jana Tomkowskiego, "Słownik mitów i tradycji kultury" Władysława Kopalińskiego.

Podczas II Warszawskich Targów Książki PIW otrzymał nagrodę Ikar Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek - za przełamanie zastoju i wprowadzenie nowej, ciekawej oferty.(PAP)

aszw/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.