Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięcie Konkursu Literackiego im. prof. Andrzeja Szczeklika

0
Podziel się:

Stomatolodzy, specjaliści chorób wewnętrznych i pediatrzy znaleźli się
wśród zwycięzców Konkursu Literackiego im. prof. Andrzeja Szczeklika. Ideą konkursu jest
"podkreślanie przez twórczość literacką szczególnej wrażliwości, jaka musi cechować dobrego
lekarza".

Stomatolodzy, specjaliści chorób wewnętrznych i pediatrzy znaleźli się wśród zwycięzców Konkursu Literackiego im. prof. Andrzeja Szczeklika. Ideą konkursu jest "podkreślanie przez twórczość literacką szczególnej wrażliwości, jaka musi cechować dobrego lekarza".

W Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Przychodzi wena do lekarza" im. prof. Andrzeja Szczeklika mogą uczestniczyć tylko lekarze. W tym roku wpłynęło na niego ponad 170 prac. Nagroda jest przyznawana w kategoriach "proza non-fiction", "proza" i "poezja". W jury nagrody zasiadają Anna Dymna, Ewa Lipska, Marek Pawlikowski, Maria Szczeklik i Adam Zagajewski. Konkurs organizuje wydawnictwo Medycyna Praktyczna.

Ideą konkursu - jak zaznaczają organizatorzy - jest podkreślanie przez twórczość literacką szczególnej wrażliwości, jaka musi cechować dobrego lekarza, by potrafił właściwie odczytywać potrzeby drugiego człowiek - pacjenta. Jest swego rodzaju kontynuacją przesłania prof. Szczeklika, jakie zawarł w słowach "Chory przychodzi ze swym bólem, cierpieniem, wołaniem o pomoc. A lekarz, nie bacząc na lęk chorego (i swój własny), wiedząc, jak mało wie (zawsze za mało), mówi: stanę przy tobie, razem spojrzymy niebezpieczeństwu w twarz".

W kategorii "proza non-fiction" pierwsze miejsce zajęła stomatolog z Opola Agnieszka Kania, drugie - neurolog i psychiatra z Lublina Władysław Amielańczyk, a trzecie - stomatolog z Katowic Alina Gutry. Wyróżniono specjalistę chorób wewnętrznych z Łodzi Stefana Trzosa.

W kategorii "proza" nagrodzono trzech specjalistów chorób wewnętrznych. Pierwszą nagrodę otrzymała Irena Janitek-Hansel z Chorzowa, drugą - Anna Olewicz-Gawlik ze Swarzędza, a trzecią - Stefan Trzos z Łodzi.

W kategorii "poezja" zwyciężyła neurolog z Krakowa Elżbieta Płonka-Półtorak, drugie miejsce przyznano stażystce z Lędzin Teresie Wojtale, trzecie - specjalistce chorób wewnętrznych z Olsztyna Jolancie Nadratowskiej-Kisiel. Wyróżniono lekarza rodzinnego z Wrocławia Tomasza Idziego i pediatrę z Olsztyna Sylwię Olszynkę-Martynik.

Nagrody i wyróżnienia wręczono podczas czwartkowej gali w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki.

Nagrodą jest statuetka autorstwa zakopiańskiego rzeźbiarza Karola Gąsienicy Szostaka, miniaturowa replika rzeźby stojącej przed budynkiem II Katedry Chorób Wewnętrznych w Krakowie, kierowanej przez prof. Szczeklika. Rzeźbę profesor ufundował dla upamiętnienia Piotra Skrzyneckiego. Jak napisał fundator w książce "Katharsis", rzeźba przedstawia "akrobatów - kobietę i mężczyznę - balansujących wbrew sile ciężkości. Nawiązuje do czarodziejskiej sztuki Wielkiego Maga z Piwnicy pod Baranami, a także do sztuki lekarskiej, będącej balansowaniem na granicy życia i śmierci".

Prof. Andrzej Szczeklik był kierownikiem II Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje naukowe zainteresowania skupił wokół chorób układu krążenia i oddechowego, był autorem około 650 prac naukowych drukowanych w najbardziej prestiżowych międzynarodowych czasopismach, co pozwoliło osiągnąć mu w ostatnim dziesięcioleciu pozycję najczęściej cytowanego polskiego autora w piśmiennictwie naukowym z zakresu medycyny i biologii.

Prof. Szczeklik był twórcą i organizatorem dużej jednostki klinicznej, naukowej i dydaktycznej, jaką jest II Katedra Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ. Zmarł 3 lutego 2012 r. w Krakowie w wieku niespełna 74 lat. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)