Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięcie konkursu na wydarzenie historyczne roku 2012

0
Podziel się:

Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi "Korczak" zwyciężył w V edycji
plebiscytu na wydarzenie historyczne roku. Na zwycięskie przedsięwzięcie zrealizowane przez Operę i
Filharmonię Podlaską-Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oddano ponad 18 proc. głosów.

Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi "Korczak" zwyciężył w V edycji plebiscytu na wydarzenie historyczne roku. Na zwycięskie przedsięwzięcie zrealizowane przez Operę i Filharmonię Podlaską-Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oddano ponad 18 proc. głosów.

Plebiscyt zorganizowany został przez Muzeum Historii Polski oraz portal historia.org.pl. O wyborze wydarzenia historycznego roku zdecydowali internauci. Głosowało ok. 5 tys. osób.

"Z roku na rok jest coraz więcej zgłoszeń. W tym roku było ich 65. Mieliśmy wielką rozmaitość form, które zostały zakwalifikowane do finału plebiscytu: nowo otwarte muzea, portale historyczne, rekonstrukcje historyczne - wydaje mi się, że w tych kategoriach było ich tym razem mniej; bardziej popularne okazały się publikacje oraz przedsięwzięcia edukacyjne. Dowodem tego jest zwycięski projekt" - powiedział PAP rzecznik Muzeum Historii Polski Marek Stremecki.

Projekt edukacyjny "Korczak" to przedsięwzięcie służące przygotowaniu dzieci i młodzież do odbioru musicalu "Korczak". "Zaczęliśmy od edukowania dzieci uczestniczących w spektaklu - tych, które zostały wybrane do chóru - żeby miały świadomość, w czym występują. Chcieliśmy, by stały się ambasadorami wiedzy o kulturze i historii żydowskiej. Nawiązaliśmy współpracę z Żydowskim Instytutem Historycznym, którego wystawę +Przybyli, odeszli... są: Żydzi polscy+ prezentowaliśmy w Białymstoku. Wystawie towarzyszył projekt edukacyjny. Zorganizowaliśmy warsztaty literackie i artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz konferencję dla nauczycieli +Z przeszłością w przyszłość. Jak uczyć o Holocauście?+. Ogłoszony został konkurs dla szkół na gazetki szkolne, nawiązujący do idei +Małego Przeglądu+ Korczaka. Wydana została książka +Co wydarzyło się w czasie Zagłady. Opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć+ Batszewy Dagan" - powiedziała PAP koordynatorka projektów artystycznych Opery i Filharmonii Podlaskiej Ilona
Karpiuk.

Premiera musicalu "Korczak" odbyła się we wrześniu 2012 roku. Musical był jednym z wydarzeń kulturalnych związanych z ogłoszeniem przez Sejm roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

Drugie miejsce - 16 proc. głosów - zajęła rekonstrukcja "Ostatnia Tajemnica Riese" - odtworzenie zdarzeń z maja 1945, gdy na Dolny Śląsk wkroczyła Armia Czerwona, a w znajdującym się w Górach Sowich hitlerowskim kompleksie fabrycznym i obozowym Riese Niemcy niszczyli dokumenty jednego z najtajniejszych swoich projektów.

Na trzecim miejscu uplasował się Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin - 15 proc. głosów. Baśka Murmańska to niedźwiedzica polarna, która po zakończeniu I wojny światowej przybyła z polskimi żołnierzami z północy Rosji do modlińskich fortyfikacji. Na terenie Twierdzy Modlin stanęło sześć figur białych niedźwiedzi, które turysta musi odnaleźć za pomocą otrzymanej w Centrum Informacji Turystycznej karty do gry z rymowanymi wskazówkami. Dzięki temu zwiedzanie Twierdzy ma nietypową i atrakcyjną dla dzieci i młodzieży formę.

W finale plebiscytu znalazły się także: konkurs "Hard as a Rock, twardzi jak skała - 70. rocznica powstania Armii Krajowej", otwarcie po odbudowie polskiego cmentarza w Koji w Ugandzie, zakończenie konserwacji najcenniejszych zabytków Lublina, transgraniczny projekt e-kultura Muzeum Śląska Cieszyńskiego, otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, "Pamiętaj z nami" - program Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, powrót z Afganistanu do kraju czołgu Renault, używanego podczas wojny polsko-bolszewickiej, otwarcie Muzeum Animacji w Łodzi, portal e-zabytek.nid.pl Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W ubiegłym roku za najważniejsze Wydarzenie Historyczne Roku 2011 głosujący uznali zorganizowanie uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna w 1939 roku, kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Pasjonatom historii udało się po 72 latach odnaleźć miejsce pochówku bohaterów i zorganizować ponowny pogrzeb z honorami wojskowymi.

Dwa lata temu internauci za wydarzenie historyczne uznali otwarcie nowoczesnej ekspozycji "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie. (PAP)

tst/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)