Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięcie sprawy bułgarskich pielęgniarek być może już w piątek

0
Podziel się:

Do rozstrzygnięcia sprawy bułgarskich
pielęgniarek, oskarżonych w Libii o świadome zarażenie wirusem HIV
ponad 400 dzieci, może dojść już w piątek, jeśli zawarta zostanie
ugoda między rodzinami zarażonych dzieci a Unią Europejską.

*Do rozstrzygnięcia sprawy bułgarskich pielęgniarek, oskarżonych w Libii o świadome zarażenie wirusem HIV ponad 400 dzieci, może dojść już w piątek, jeśli zawarta zostanie ugoda między rodzinami zarażonych dzieci a Unią Europejską. *

Możliwość taką zasugerował w środę przedstawiciel libijskiej Fundacji Kadafiego, zaangażowanej w negocjacje między Unią Europejską a rodzinami zarażonych dzieci.

W środę w Trypolisie poinformowano, że Sąd Najwyższy Libii 11 lipca wyda wyrok w sprawie apelacji pięciu pielęgniarek bułgarskich i palestyńskiego lekarza, którzy odwołali się od wydanego przez sąd niższej instancji wyroku śmierci za świadome zarażenie wirusem HIV ponad 400 dzieci w szpitalu w Benghazi w 1998 roku.

Jednak według przedstawiciela Fundacji Kadafiego w piątek zostanie opublikowany komunikat w sprawie kompromisu.

"Komunikat w sprawie kompromisu między rodzinami dzieci, które stały się ofiarą wirusa HIV, a Unią Europejską zostanie opublikowany w piątek" - zapowiedział.

Z kolei rzecznik rodzin zarażonych dzieci Idriss Lagha podał, że porozumienia z UE w sprawie odszkodowań dla rodzin można spodziewać się "za mniej niż tydzień". W przypadku kompromisu finansowego zatwierdzanie wyroku śmierci nie będzie miało - według Lahgi - żadnej wartości.

Na środowej rozprawie prokuratura zażądała utrzymania kary śmierci. Z kolei obrona Bułgarek przypomniała opinie ekspertów, w tym odkrywcy wirusa HIF, prof. Luca Montagnier, że epidemia była wynikiem fatalnych warunków sanitarnych w szpitalu.

Sąd może zatwierdzić wyroki śmierci, zamienić je na karę więzienia lub uniewinnić skazanych. Jego orzeczenie może zmienić wyłącznie 9-osobowa Najwyższa Rada Sprawiedliwości (najwyższy organ władzy sądowniczej w Libii).

Według prognoz wyrok zostanie utrzymany, lecz do wykonania kary śmierci nie dojdzie, ponieważ porozumienie między rodzinami zarażonych libijskich dzieci a Bułgarią i UE pozwoli Najwyższej Radzie Sprawiedliwości zamienić karę śmierci na karę więzienia. Wtedy skazani zostaną odesłani do Bułgarii, gdyż między obu krajami nadal obowiązuje podpisane w latach 70. ubiegłego wieku porozumienie o ekstradycji.

Strona libijska uważa, że porozumienie powinno zawierać zobowiązanie Bułgarii i UE do leczenia zarażonych dzieci, finansowania przez Unię programu walki z AIDS w Libii oraz odszkodowania dla rodzin zarówno żyjących jak i 56 zmarłych już dzieci. (PAP)

klm/ kar/

5146, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)