Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięto 20. Olimpiadę Teologii Katolickiej

0
Podziel się:

Krzysztof Zaremba z Poznania, Bartłomiej Malik z Gliwic i Konrad Komarnicki
z Krynicy Zdroju to laureaci trzech pierwszych miejsc 20. Olimpiady Teologii Katolickiej. W
niedzielę po południu w Katowicach ogłoszono wyniki tegorocznej edycji olimpiady.

Krzysztof Zaremba z Poznania, Bartłomiej Malik z Gliwic i Konrad Komarnicki z Krynicy Zdroju to laureaci trzech pierwszych miejsc 20. Olimpiady Teologii Katolickiej. W niedzielę po południu w Katowicach ogłoszono wyniki tegorocznej edycji olimpiady.

Wcześniej, podczas przedpołudniowej mszy w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla, młodzież dowiedziała się o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Uczestnicy olimpiady modlili się w intencji ofiar i uczcili ich pamięć w marszu żałobnym na pobliski wydział teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

Jak poinformował rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Artur Stopka, w trwającym od czwartku w woj. śląskim ogólnopolskim finale 20. Olimpiady Teologii Katolickiej uczestniczyło ponad 150 uczniów szkół ponadgimnazjalnych wyłonionych spośród 19 tys. kandydatów. Tegoroczna olimpiada poświęcona była katolickiej nauce społecznej.

Do tej tematyki nawiązywało hasło imprezy: "Bądźmy świadkami miłości i sprawiedliwości społecznej", a także program towarzyszący rywalizacji olimpijczyków. Poza konkursowymi zmaganiami odwiedzili oni m.in. zabytkową kopalnię węgla kamiennego "Guido" w Zabrzu oraz sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej Piekarach Śląskich.

Uczestnicy Olimpiady musieli zapoznać się z literaturą dotyczącą społecznej nauki Kościoła oraz m.in. z encyklikami papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Leona XIII. Uczniów obowiązywała też znajomość lektur wymaganych we wcześniejszych etapach konkursu, m.in. Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Wśród pytań znalazły się m.in.: "Na czym polegał błąd antropologiczny socjalizmu wg Jana Pawła II", "Na jakie nowe aspekty zjawiska migracji zwraca uwagę Benedykt XVI w Orędziu z roku 2005 poświęconym tej kwestii?" czy "Jakie są kryteria korzystania z prawa do zbrojnego oporu przeciw uciskowi stosowanemu przez władzę polityczną?".

Finaliści rozwiązywali również zadania polegające np. na zidentyfikowaniu głównego problemu społecznego w jakiejś informacji prasowej i skomentowaniu go w świetle społecznego nauczania Kościoła.

Dla laureatów oraz ścisłych finalistów Olimpiady przygotowano indeksy jedenastu uczelni wyższych. Będą mogli studiować na takich kierunkach jak m.in. teologia, filozofia, kulturoznawstwo, politologia czy pedagogika. Najlepszy uczestnik konkursu pojedzie na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Olimpiada Teologii Katolickiej, organizowana od 20 lat przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. kard. Stefana Wyszyńskiego Warszawie, to największy tego typu konkurs przedmiotowy w Polsce. Każdy kolejny finał odbywa się w innym mieście. (PAP)

mtb/ toe/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)