Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPA: Ustanowienie "Dnia Nelsona Mandeli" dla promowania wolontariatu

0
Podziel się:

Przypadająca 18 lipca 91. rocznica urodzin pierwszego czarnego
prezydenta Republiki Południowej Afryki, Nelsona Mandeli, który za walkę z apartheidem spędził
trzecią część życia w więzieniu, będzie obchodzona w tym roku jako "Dzień Mandeli", poświęcony
przede wszystkim promowaniu wolontariatu w społeczeństwie południowoafrykańskim.

Przypadająca 18 lipca 91. rocznica urodzin pierwszego czarnego prezydenta Republiki Południowej Afryki, Nelsona Mandeli, który za walkę z apartheidem spędził trzecią część życia w więzieniu, będzie obchodzona w tym roku jako "Dzień Mandeli", poświęcony przede wszystkim promowaniu wolontariatu w społeczeństwie południowoafrykańskim.

Jest to inicjatywa Fundacji Mandeli, która uznała, że wobec jego "wybaczającej postawy wobec byłych nieprzyjaciół" poświęcenie tego dnia idei wolontariatu będzie właściwą formą utrwalania spuścizny politycznej przywódcy.

"Jest naszym pragnieniem, aby ludzie poświęcali czas na działania zmierzające do poprawy warunków życia naszej społeczności" - deklaruje w ogłoszonym w czwartek oświadczeniu Fundacja Mandeli.

Fundacja zaproponowała, aby każdy obywatel RPA, który jakimś gestem pragnie wyrazić uznanie dla dzieła Nelsona Mandeli poświęcił 18 lipca przynajmniej 67 minut na bezinteresowne działanie dla dobra bliźnich.

Liczba "67" ma w tym wypadku znaczenie symboliczne - wyjaśniają inicjatorzy Dnia Mandeli. Tyle lat ze swego życia przywódca poświęcił walce o równość wszystkich obywateli RPA.

27 lat spędził w więzieniu. W ciągu tego czasu stał się symbolem walki o równouprawnienie rdzennej ludności RPA i całej Czarnej Afryki. Jego postawa i popularność jako przywódcy partii Afrykański Kongres Narodowy (ANC) zmusiły w końcu prezydenta rasistowskiej RPA Frederika De Klerka do zapoczątkowania procesu demontażu reżimu segregacji rasowej.

W 1993 roku Mandela i De Klerk otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla. 27 kwietnia 1994 roku Mandela został wybrany na prezydenta RPA i był nim do 1999 roku.

Dzień Mandeli ma być obchodzony 18 lipca co roku, ale nie będzie dniem wolnym od pracy w RPA.

Także w innych krajach odbędą się obchody Dnia Mandeli. Na wielkim koncercie w Nowym Jorku, z którego dochody zostaną przeznaczone na walkę z AIDS w Afryce, wystąpią 18 lipca takie amerykańskie gwiazdy jak Stevie Wonder i Aretha Franklin oraz znana piosenkarka, żona prezydenta Francji Carla Bruni-Sarkozy. (PAP)

ik/ mc/

4422192

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)