Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

RPD odznaczył osoby działające na rzecz niepełnosprawnych

0
Podziel się

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak odznaczył w czwartek osoby działające
na rzecz osób niepełnosprawnych: prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotra Pawłowskiego
oraz przewodniczącą Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" Marię Król.

bEihwuWJ

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak odznaczył w czwartek osoby działające na rzecz osób niepełnosprawnych: prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotra Pawłowskiego oraz przewodniczącą Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" Marię Król.

W czwartek obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji RPD zorganizował w Warszawie konferencję "O godność dziecka z niepełnosprawnością". Wzięły w niej udział m.in. Jej Królewska Mość Sylwia, Królowa Szwecji oraz Małżonka Prezydenta Anna Komorowska.

Podczas konferencji Michalak wręczył Honorowe Nagrody Rzecznika Praw Dziecka osobom, które - jak podkreślił - poświęciły się likwidowaniu barier, z jakimi na co dzień borykają się niepełnosprawni, szczególnie dzieci, oraz walce o to, by mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.

bEihwuWL

Piotr Pawłowski od 1982 r., czyli od 16. roku życia, po skoku do wody, jest prawie całkowicie sparaliżowany i porusza się na wózku inwalidzkim. Ukończył studia pedagogiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Instytut Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego i podyplomowe Studium Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Założył i prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundację "Integracja".

Jest członkiem Krajowej Rady Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, przewodniczącym Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz wiceprezesem Koalicji na rzecz Osób z Niepełnosprawnością. Jest laureatem m.in. Nagrody TOTUS oraz Nagrody im. A. Bączkowskiego, otrzymał również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Od 1989 r. należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami, najchętniej maluje pejzaże i martwą naturę.

Maria Król szukając pomocy dla syna, napotykała na kolejne przeszkody i luki w systemie pomocy dzieciom niepełnosprawnym, zainicjowała więc powołanie stowarzyszenia, które pomagałaby takim dzieciom. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem", którego Maria Król jest jego przewodniczącą, obchodziło w ubiegłym roku 20-lecie.

Organizacja obejmuje opieką ok. 2 tys. dzieci. W swoich ośrodkach rehabilitacyjnych w Zamościu i Biłgoraju prowadzi nauczanie przedszkolne, szkolne podstawowe, a także gimnazjum specjalne, liceum oraz klasy przysposabiające do pracy. Stowarzyszenie założyło i prowadzi pierwsze w regionie południowo-wschodniej Polski Niepubliczne Przedszkole Specjalne w Zamościu.

bEihwuWR

Maria Król jest m.in. laureatką Nagrody "Pro Publico Bono", Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego, otrzymała także order Ecce Homo.(PAP)

akw/ bos/

bEihwuXm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)