Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RPD skontrolował klubiki dziecięce

0
Podziel się:

Działalność klubów dziecięcych - prowadzonych w formie działalności
gospodarczej i oferujących opiekę nad małymi dziećmi - powinna regulować tzw. ustawa żłobkowa -
uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który przeprowadził kontrolę w tego typu placówkach.

Działalność klubów dziecięcych - prowadzonych w formie działalności gospodarczej i oferujących opiekę nad małymi dziećmi - powinna regulować tzw. ustawa żłobkowa - uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który przeprowadził kontrolę w tego typu placówkach.

Rzecznik napisał w tej sprawie do przewodniczących sejmowych Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sławomira Piechoty oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Bronisława Dutki, Komisje pracują obecnie nad projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech.

Tzw. kluby dziecięce to prywatne placówki opieki nad małymi dziećmi funkcjonujące obecnie na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, alternatywne wobec żłobków i niań. RPD skontrolował 20 takich placówek w różnych regionach kraju, sprawdzając m.in. warunki pobytu pod kątem bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki.

RPD zwraca uwagę, że ze względu na brak ogólnopolskiego rejestru klubów dziecięcych trudno jest oszacować ich liczbę oraz liczbę dzieci korzystających z tej formy opieki; brak też sprecyzowanych wymagań lokalowych i sanitarnych oraz podmiotu, który bezpośrednio sprawowałby nadzór nad jakością ich pracy. Tymczasem liczba klubów stale wzrasta, zwłaszcza w większych miastach.

Jak pokazało badanie, średnio klub dziecięcy otwarty jest przez 11 godzin dziennie, pięć z 20 klubów oferuje opiekę nocną, w jednym jest możliwość pozostawienia dziecka na kilka dni. Średni miesięczny koszt pobytu dziecka w tego rodzaju placówce to ok. 1240 zł.

W większości klubów funkcjonuje system opiekuńczo-wychowawczy z elementami edukacji; kluby dysponują bogatym wyposażeniem w zabawki i pomoce dydaktyczne. Niektóre z nich podejmują pracę nad wspieraniem rodziców w wychowaniu dziecka (w jednym z nich jest możliwość uczestniczenia w warsztatach dla rodziców, w innym funkcjonuje biblioteczka dla rodziców z literaturą dotyczącą wychowania małego dziecka, istnieje też możliwość konsultacji rodzica z psychologiem).

W ośmiu z 20 zbadanych klubów żadna osoba opiekująca się dziećmi nie odbyła szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej; ponad połowa (54 proc.) opiekunów ma wykształcenie magisterskie lub wyższe zawodowe (niektórzy są w trakcie studiów uzupełniających), przeważnie są to absolwenci kierunków pedagogicznych.

Michalak zwraca uwagę, że w myśl projektu ustawy żłobkowej podmioty prowadzące działalność gospodarczą, polegającą na sprawowaniu opieki nad dziećmi, do dnia wejścia w życie ustawy mogą ją prowadzić dalej, na podstawie dotychczasowych przepisów. Później będą same decydować, czy chcą, aby ich działalność była regulowana przez ustawę, czy prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach.

"Obawiam się, że taka regulacja może spowodować, iż część obecnie funkcjonujących klubów dziecięcych nadal będzie pozostawała poza wszelką kontrolą ze strony samorządów - dotychczasowe przepisy mogą się bowiem okazać bardziej atrakcyjne dla mniej solidnych podmiotów niż zapisy ustawy o opiece nad małymi dziećmi. W moim przekonaniu najlepszym rozwiązaniem byłoby podjęcie prac nad takimi regulacjami, które określałyby okres przejściowy (np. rok od dnia wejścia ustawy w życie) na dostosowanie się przez te podmioty do nowych przepisów" - pisze RPD.

Rzecznik zwrócił się z prośbą o wprowadzenie poprawki uwzględniającej wyniki przeprowadzonej przez niego kontroli.

Agata Kwiatkowska (PAP)

akw/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)