Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: potrzebna większa aktywizacja osób starszych

0
Podziel się:

Na potrzebę większej aktywizacji osób starszych zwraca uwagę Rzecznik Praw
Obywatelskich Teresa Lipowicz. RPO wspiera m.in. Parkową Akademię Wolontariatu w Chorzowie, w
ramach której seniorzy będą działać na rzecz Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.

Na potrzebę większej aktywizacji osób starszych zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich Teresa Lipowicz. RPO wspiera m.in. Parkową Akademię Wolontariatu w Chorzowie, w ramach której seniorzy będą działać na rzecz Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.

"Prawa osób starszych to jeden z priorytetów Rzecznika Praw Obywatelskich" - podkreśliła Lipowicz w czwartek na konferencji prasowej. Dodała, że obecnie w Polsce rozpowszechniają się inicjatywy nie tylko skierowane do osób starszych, ale także podejmowane z tymi osobami. Jednak jak określiła, ma to nadal charakter "wyspowy", czyli dotyczy konkretnych miast lub regionów.

"Ważne, aby traktować osoby starsze nie tylko jako beneficjentów, ale jako współgospodarzy i inicjatorów działań" - zaznaczyła. W jej ocenie w Polsce bardzo dobrze sprawdziła się idea uniwersytetów trzeciego wieku.

Jako przykład aktywizacji osób starszych w działania społeczne podała projekt, w który zaangażowało się jej biuro, czyli Parkową Akademię Wolontariatu w Chorzowie utworzoną na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka, największego w Polsce parku miejskiego. Siedzibę PAW otwarto 10 listopada.

Dyrektor Parku Arkadiusz Godlewski podkreślił, że emerytura często oznacza bierność w życiu społecznym, należy więc podejmować inicjatywy angażujące seniorów w działania na rzecz społeczności lokalnych, aby wykorzystać ich wiedzę, energię i doświadczenie.

Dodał, że PAW ma łączyć rozwój zainteresowań osób starszych poprzez uczestnictwo w bezpłatnych zajęciach tematycznych prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, ale także przez członków PAW. Efekty pracy członków Akademii mają być cyklicznie prezentowane.

Jak wyjaśnił, dotychczas zarejestrowało się 120 członków PAW. Będą oni mieć stały dostęp do siedziby Akademii, gdzie będzie funkcjonowało m.in. parkowe koło szachowe. Godlewski podkreślił, że już teraz w parku prężnie działają amatorzy szachów, którzy w sezonie letnim korzystają ze stołów na zewnątrz, natomiast sezon jesienno-zimowy wykluczał ich spotkania.

"Stworzenie tej grupie miejsca do realizowania swoich zainteresowań gwarantuje większą integrację grupy i zapobiega sezonowemu wykluczeniu z życia społecznego" - mówił dyrektor. Podkreślił też, że grupa szachowa współpracuje ze studentką Akademii Sztuk Pięknych, która w ramach pracy dyplomowej ma zaprojektować mebel do gry w szachy. W wakacje seniorzy mają uczyć tej gry młodych ludzi.

W ramach PAW działa też parkowe koło artystyczne, a przedmioty tworzone w ramach zajęć będą m.in. sprzedawane na aukcjach charytatywnych. Ruszyło też parkowe koło dyskusyjne. Zaplanowano też cykl wykładów i dyskusji z profesorami regionalnych szkół wyższych oraz prelekcje m.in. lekarzy, dietetyków, psychologów. Ponadto zorganizowano parkowe koła: językowe, ruchowe oraz fotograficzne.

Członkowie PAW będą angażowali się też w działania na rzecz społeczności lokalnych. Jeden z projektów zakłada stworzenie na terenie parku placu zabaw. Prace nadzorować i organizować będą właśnie członkowie Akademii.

Pierwszy rok działalności PAW ma być podsumowany podczas zaplanowanej na wrzesień 2012 roku konferencji dotyczącej problemów seniorów organizowanej wspólnie z biurem RPO.

Wszystkie informacje o PAW umieszczane są na stronie RPO w zakładce Sprawna Demokracja, zaś informacje o ważniejszych wydarzeniach będą publikowane na stronie głównej.(PAP)

bpi/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)