Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: przekazywanie środków na wzrost wynagrodzeń dyskryminuje niektóre ZOZ-y

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że
wyliczenie kwot, należnych zakładom opieki zdrowotnej (ZOZ) na
podwyżki w roku 2006 i 2007, na podstawie ich kontraktu z
Narodowym Funduszem Zdrowia za I półrocze 2006 roku, dyskryminuje
pracowników tych jednostek, które kontrakt taki zawarły później.

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że wyliczenie kwot, należnych zakładom opieki zdrowotnej (ZOZ) na podwyżki w roku 2006 i 2007, na podstawie ich kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia za I półrocze 2006 roku, dyskryminuje pracowników tych jednostek, które kontrakt taki zawarły później.

Rzecznik Janusz Kochanowski zaskarżył we wtorek do Trybunału Konstytucyjnego przepis ustawy z 2006 r. o przekazaniu środków finansowych na wzrost wynagrodzeń. Zgodnie z tym przepisem podstawą do wyliczeń jest I półrocze 2006 roku, według stanu na dzień 30 czerwca 2006 r.

RPO zwraca uwagę, że nie ma odrębnej zasady wyliczania kwot należnych na podwyżki dla tych, którzy zawarli z NFZ umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na część I półrocza 2006 r.. "W przypadku kontraktu obowiązującego przez niepełne I półrocze 2006 roku podstawą naliczenia kwoty wzrostu zobowiązania w tym przypadku jest podwojona, faktyczna wartość kontraktu obowiązującego w I półroczu 2006" - zaznaczył Rzecznik.

Jego zdaniem w praktyce "powoduje to, że w odniesieniu do tej grupy świadczeniodawców wzrost kwoty zobowiązania NFZ (w zależności od długości terminu kontraktu w I półroczu 2006 r) może być nawet kilkakrotnie niższy, a w skrajnych przypadkach (zawarcie kontraktu np w dniu 1 lica 2006 r.) może to w ogóle nie nastąpić".

Zdaniem Rzecznika regulacja ta "nie służy realizacji celu ustawy, tj. wzrostu wynagrodzeń personelu medycznego". Według RPO kryterium dotyczące terminu zawartego kontraktu jest kryterium przypadkowym i prowadzi do nierównego traktowania personelu medycznego.

"W konsekwencji wprowadzone zróżnicowanie może także doprowadzić do przepływu personelu medycznego do tych ze świadczeniodawców, którzy w wyniku działań ustawodawcy są w stanie zagwarantować wyższe wynagrodzenia" - ocenia Rzecznik.

Zgodnie z ustawą, od 1 października 2006 roku do 31 grudnia 2006 roku kwota zobowiązania NFZ wobec świadczeniodawcy miała wzrosnąć o 7,5 proc. kosztów pracy w poszczególnych rodzajach świadczeń opieki zdrowotnej, a w 2007 roku - o 30 proc. tych kosztów.(PAP)

dom/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)