Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruch Palikota: kompromis ws. odpisu na Kościół - fatalny

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź Janusza Palikota
#

# dochodzi wypowiedź Janusza Palikota #

21.02. Warszawa (PAP) - Jako "fatalny" i "skandaliczny" określa Ruch Palikota kompromis w sprawie 0,5 proc. odpisu na Kościół, który w czwartek przedstawił szef MAC Michał Boni. "Rząd jedną ręką zabrał, a drugą sowicie obdarował Kościół" - powiedział Andrzej Rozenek (RP).

Minister administracji i cyfryzacji poinformował po spotkaniu zespołów konkordatowych na temat rządowej propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego, że zawarto roboczy kompromis, by odpis podatkowy na Kościół wynosił 0,5 proc.

Według lidera RP Janusza Palikota, rozwiązanie przedstawione przez Boniego to skandal. "Spodziewałem się czegoś innego. Sukces Ruchu Palikota, że nie będzie funduszu świadczeń kościelnych, klęska Donalda Tuska i negocjatorów, że te negocjacje są poniżające dla polskiego państwa" - powiedział Palikot dziennikarzom.

Także rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek uważa, że to fatalne i skandaliczne rozwiązanie. "Umożliwienie Kościołowi wzięcia 0,5 proc. to umożliwienie Kościołowi wzięcia, niech szybko policzę, ok. dwustu kilkudziesięciu milionów zł, gdyby wszyscy zapłacili" - powiedział PAP polityk Ruchu.

Przyznał, że nie wszyscy Polacy będą odpisywać części podatku na rzecz Kościoła, ale nawet jeśli zrobi to połowa, to - jak mówił - Kościół dostanie de facto więcej niż stracił na Funduszu Kościelnym.

"Dostanie w formie bezpośrednio gotówki, a nie funduszu przeznaczonego na emerytury. Więc wydaje mi się, że tu rząd jedną ręką zabrał, a drugą sowicie obdarował Kościół i w bilansie Kościół wychodzi do przodu i to znacząco do przodu" - ocenił.

Według niego Ruch byłby nawet skłonny zaakceptować 0,5-proc. odpis na Kościół, pod warunkiem, że instytucja ta zrezygnuje "ze wszystkich innych pieniędzy, które bierze od państwa". Wymienił w tym kontekście m.in. środki na naukę religii w szkołach - jak mówił - 1,3 mld zł rocznie - a także ze wszystkich form dotowania kapelanów w wojsku, we wszystkich możliwych służbach mundurowych.

"Z tych źródełek, z których Kościół czerpie państwowe pieniądze, (...) więc jeśli Kościół zrezygnuje z tych pieniędzy państwowych i poprzestanie na tym, co będą mu dawać dobrowolnie wierni, to my jesteśmy w stanie ewentualnie się na to zgodzić" - zaznaczył Rozenek.

Rozwiązanie w postaci 0,5 proc. odpisu podatkowego na Kościół miałoby obowiązywać od początku 2014 r. Teraz muszą je zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski. Rozwiązanie to ma funkcjonować podobnie jak dobrowolny odpis podatkowy na rzecz organizacji pożytku publicznego. (PAP)

sdd/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)