Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ruch Palikota: redukcja liczby radnych pozwoli na nieodpłatne przedszkola

0
Podziel się

Ruch Palikota chce 20-proc. redukcji liczby radnych gminnych i do sejmików
wojewódzkich. Według przedstawicieli Ruchu, zaoszczędzone na wypłatach dla samorządowców pieniądze
pozwolą na wprowadzenie nieodpłatnych przedszkoli dla wszystkich dzieci.

bEhAqXCJ

Ruch Palikota chce 20-proc. redukcji liczby radnych gminnych i do sejmików wojewódzkich. Według przedstawicieli Ruchu, zaoszczędzone na wypłatach dla samorządowców pieniądze pozwolą na wprowadzenie nieodpłatnych przedszkoli dla wszystkich dzieci.

"To jest bardzo proste rozwiązanie. W ten sposób samorządy nie będą musiały nakładać tak wysokich opłat za dzieci w przedszkolach. Teraz robią to, bo po prostu nie mają forsy" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej lider Ruchu Janusz Palikot.

Według niego redukcja liczby radnych pozwoli zaoszczędzić samorządom ponad 3 miliardy złotych rocznie. "Obecnie sfinansowanie darmowego pobytu w przedszkolach kosztuje ok. miliarda złotych rocznie" - dodał.

bEhAqXCL

Palikot wyraził także oburzenie z powodu wypowiedzi polityków na temat nowelizacji ustawy o systemie oświaty. "To totalna obłuda i hipokryzja m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego oraz pełnomocnika premiera ds. przeciwdziałania wykluczenia społecznego Bartosza Arłukowicza, którzy oburzają się tą ustawą. Przecież została poparta przez wszystkie kluby" - podkreślił.

Ruch Palikota zaapelował także do rodziców, którzy korzystają z przedszkoli, aby po pierwszym października, kiedy otrzymają za nie rachunek, wyrazili swoje niezadowolenie podczas głosowania w wyborach.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty zakłada m.in., że przedszkolem publicznym jest placówka, która zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Wprowadzono też do ustawy zapis, że wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar, co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach. (PAP)

pż/ la/ gma/

bEhAqXDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)