Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruda Śląska walczy z nielegalnym graffiti

0
Podziel się:

Happening z udziałem kibiców klubów sportowych i młodzieży, podczas którego
czyszczono z brzydkich napisów elewację kamienicy, zainaugurował w czwartek w Rudzie Śląskiej
kampanię społeczną mającą ograniczyć problem nielegalnego graffiti.

Happening z udziałem kibiców klubów sportowych i młodzieży, podczas którego czyszczono z brzydkich napisów elewację kamienicy, zainaugurował w czwartek w Rudzie Śląskiej kampanię społeczną mającą ograniczyć problem nielegalnego graffiti.

Rażące wzory, wulgaryzmy czy klubowe hasła na murach bloków, płotach czy kamienicach to zmora wielu miast. Władze Rudy Śląskiej rozpoczęły walkę z tym zjawiskiem pod hasłem "Nie maluj, reaguj, czyść!". Chcą w nią zaangażować lokalną społeczność.

"Poprzez tę akcję chcemy dać przykład dobrych praktyk. W realizację przedsięwzięcia zaangażowaliśmy kibiców klubów sportowych, artystów ulicznych i młodzież. W ramach kampanii oczyszczą oni mury kilku miejskich budynków oraz, w wyznaczonych do tego miejscach, wykonają promocyjne grafiki sprayem" - powiedziała prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

"Nielegalne graffiti jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale i materialnej. Straty z tego tytułu to nie tylko koszty czyszczenia murów - to także utrata przychodów, które mogłyby zasilić miejską kasę. Wokół miejsc oszpeconych +bohomazami+ instynktownie czujemy się przecież mniej bezpiecznie, a to odstrasza potencjalnych inwestorów i nabywców mieszkań" - dodała.

Z plagą nielegalnego graffiti władze Rudy Śląskiej walczą już od kilku lat. Skuteczność tej walki mają zwiększać nagrody w wysokości tysiąca złotych dla osób, które wskażą sprawcę aktu wandalizmu, oraz wzmożone patrole miejsc, które w sposób szczególny upodobali sobie grafficiarze.

Według zastępcy komendanta Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej Marka Partusia problem nielegalnego graffiti ciągle narasta. "Sprawcy czują się bezkarni, dlatego apelujemy do mieszkańców o czujność i w miarę możliwości o pomoc w zidentyfikowaniu sprawców. Dzięki takiej współpracy udało nam się w ostatnim czasie ująć osoby, które poprzez malowanie znaków klubowych dewastowały muszlę koncertową w parku" - powiedział.

"Graffiti" to nazwa zbiorcza dla elementów wizualnych, np. obrazów, podpisów lub rysunków, które za pomocą farb w sprayu są umieszczane na murach i elewacjach w przestrzeni publicznej lub prywatnej.

Osoby, które chcą ozdabiać miasto pracami o wartości artystycznej, mogą to robić w Rudzie legalnie, we wskazanych miejscach. Dzięki tego rodzaju działaniom na elewacji jednego z bloków przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej powstał już mural z wizerunkiem wiewiórki - maskotki miasta. Promocyjne graffiti powstało też przy ul. Hallera, a kolejne malowidła ozdobiły miejskie schronisko dla zwierząt. Wszystkie te grafiki są dziełem rudzkich twórców.(PAP)

lun/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)