Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rumunia: Apel o wycofanie projektu ułatwiającego rozwój kopalni złota

0
Podziel się

Organizacje pozarządowe, m.in. Greenpeace, oraz artyści apelują
do rumuńskiego rządu o wycofanie projektu, który umożliwi kanadyjskiemu konsorcjum górniczemu
stosowanie dużej ilości cyjanków w kopalni złota w Rosia Montana.

bErnokNx

Organizacje pozarządowe, m.in. Greenpeace, oraz artyści apelują do rumuńskiego rządu o wycofanie projektu, który umożliwi kanadyjskiemu konsorcjum górniczemu stosowanie dużej ilości cyjanków w kopalni złota w Rosia Montana.

Greenpeace "wzywa do wycofania projektu" - powiedział w piątek agencji AFP jeden z członków tej organizacji, Alexandru Riza, podkreślając, że apel podpisało ponad 6500 osób. Wskazał też, że projektowana nowelizacja "naruszy podstawowe prawa do własności i czystego środowiska".

Stowarzyszenie na rzecz czystej Rumunii (ARC), które prowadzi walkę z korupcją, również apeluje o wycofanie projektu, krytykując "nietransparentny sposób, w jaki rząd go promował".

bErnokNz

Przyjęty w końcu sierpnia przez rząd Victora Ponty "Narodowy plan inwestycji strategicznych" przewiduje eksploatację gazu łupkowego oraz rozwój kopalni złota, co ma doprowadzić do utworzenia 50 tys. miejsc pracy jeszcze do końca 2013 roku.

Jest w nim mowa o "wyjątkowym interesie narodowym", jakim miałaby być eksploatacja złoża złota, o którą zabiega kanadyjska spółka Gabriel Resources. Przewiduje ona pozyskanie metodą cyjanizacji 300 ton złota i 1600 ton srebra w Rosia Montana w Górach Zachodniorumuńskich w Siedmiogrodzie. Rząd przewiduje ułatwienia dla Rosia Montana Gold Corporation, należącej do Gabriel Resources, która o eksploatację tam kruszcu stara się od lat 90. Produkcja miałaby ruszyć w końcu 2016 roku.

Na apel ARC zebrano kilkaset podpisów, m.in. nagrodzonego w Cannes rumuńskiego reżysera i scenarzysty Corneliu Porumboiu, artysty Dana Perjovschiego i aktorki Cristiny Flutur, która rok temu otrzymała Złotą Palmę w Cannes za rolę w filmie "Za wzgórzami".

W Rumunii w ostatnich dniach odbywały się liczne protesty przeciwko stosowaniu cyjanizacji w Rosia Montana. W Bukareszcie we wtorek tysiąc manifestantów zablokowało ruch na jednej z głównych arterii miasta, Calea Victoriei. Usiedli na ulicy i uderzając pustymi plastikowymi butelkami skandowali: "Zjednoczeni ratujemy Rosia Montanę". Na tablicach widniały hasła: "Wielonarodowe korporacje nie stanowią prawa".

bErnokNF

W Klużu, który jest centrum gospodarczym i kulturowym Siedmiogrodu, również odbył się protest przeciwko eksploatacji złóż w Rosia Montana.

Obrońcy środowiska zwracają uwagę na zagrożenie, jakim będą tysiące ton roztworów cyjanków do wypłukiwania kruszcu, które mogą też przeniknąć do wód gruntowych. Kopalnia ma rocznie zużywać w procesie pozyskiwania złota 12 tys. ton cyjanku.

Rosia Montana o malowniczym krajobrazie leży w jednym z najbiedniejszych regionów Rumunii. W otaczających ją górach od dawna wydobywano złoto. Oprócz niego występują tam też inne cenne metale, m.in. miedź, cynk, molibden, kobalt. Działalność górnicza doprowadzi jednak do zniszczenia czterech gór otaczających wieś i części zachowanych korytarzy górniczych jeszcze z czasów rzymskich.

Historyczny pejzaż Rosia Montana został w czerwcu zgłoszony do listy najbardziej zagrożonych zabytków przez organizację pozarządową Europa Nostra, od 50 lat działającą na rzecz zagrożonego dziedzictwa kultury. "Zabytki te i miejsca wybrano nie tylko dlatego, że opowiadają one fascynującą historię o wspólnej przeszłości, dając nam poczucie zakorzenienia w naszej europejskiej rodzinie, ale również dlatego, że są cenne dla lokalnych społeczności, które starają się je ratować. Odratowanie ich podziała jak katalizator społecznej i gospodarczej rewitalizacji całych miast i obszarów" - mówił przewodniczący Europa Nostra, słynny hiszpański tenor i dyrygent Placido Domingo.

bErnokNG

W marcu tego roku bohater rumuńskiej rewolucji 1989 roku, pastor Laszlo Toekes, obecnie wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, wystąpił z Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii (UDMR), którego był założycielem, oskarżając jego liderów o oportunizm. Toekes, jeden z inicjatorów rezolucji Parlamentu Europejskiego zakazującej używania cyjanku w przemyśle górniczym, zaprotestował w ten sposób przeciwko poparciu UDMR dla budowy kopalni złota w Rosia Montana.

W 2000 r. wyciek cyjanku z należącej do australijskiego koncernu rumuńskiej kopalni złota Aurul w mieście Baia Mare spowodował międzynarodową katastrofę ekologiczną w dorzeczu Cisy i Dunaju, zabijając tysiące ton ryb i pozbawiając duże obszary wody pitnej.(PAP)

klm/ mc/

14506380 14523376 int. arch.

bErnokOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)